Fotografie_Anytime_carsharing

Sdílená auta pomáhají firmám být ekologičtější. A to kvůli zaměstnancům i splňování ekologických norem

V době, kdy se firmy snaží získat si nové kvalitní zaměstnance nebo si udržet ty stávající a zároveň se chtějí splňovat stále přísnější ekologické normy, hledají nové způsoby, jak toho dosáhnout a sdílená auta stávají důležitým řešením.

„Společnosti jsou postupně nuceny identifikovat a případně řešit negativní dopady v celém svém dodavatelském a firemním řetězci. Pomáhá jim to totiž ve vztahu se zaměstnanci, kteří stále častěji chtějí pracovat v ekologicky zodpovědných firmách. V platnost navíc vstoupila směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která standardizuje reporting udržitelnosti u větších firem v EU. Postupně se bude aplikovat i na malé a střední podniky,“ říká Honza Hřebabecký ze společnosti 3DDen.

Být zodpovědnou firmou pro zaměstnance

Pro velké množství zaměstnavatelů v současné době začíná být pádným argumentem pro ekologické řešení celého firemního řetězce, že jsou nuceni být atraktivní pro nové zaměstnance a také vycházet maximálně vstříc zaměstnancům stávajícím. Tento trend ukazuje, jak environmentální udržitelnost začíná hrát klíčovou roli v lidských zdrojích a firemní kultuře.

Přečtěte si také:  Scania představuje novou platformu pro bateriové elektrobusy

Ekologické výhody

Sdílená auta umožňují firmám snížit počet vozidel ve svém vozovém parku, což vede k výraznému šetření pořizovacích a provozních nákladů a také ekologické stopy. Pro firmy menší nebo střední velikosti je služba sdílených automobilů ideálním řešením. Mohou je flexibilně využívat, jen když je potřebují a přesně v počtu, kolik jich potřebují. Vhodná je ale i pro velké společnosti, zejména pro vykrytí kolísající potřeby vozů a v neposlední řadě jako žádaný benefit mladých zaměstnanců.

Nedůvěra Čechů k elektromobilitě postupně opadá. Snižovat ji pomáhají carsharingové společnosti

Hlediska pro sledování ESG důležitá pro firemní dopravu

Z hlediska životního prostředí budou postupně všechny firmy nuceny sledovat efektivitu zdrojů, obnovitelné zdroje a náhradu uhlíkově náročných zdrojů energie za zdroje šetrné k životnímu prostředí, kredity a kompenzace (nelze-li standardů dosáhnout, je možné přebytečné emise kompenzovat), hodnotu a dodavatelský řetězec (zde je součástí také recyklace a odpadové hospodářství), přepravu (zde například instalace nabíjecích stanic pro elektromobily či minimalizace dopravních vzdáleností). Moderní mladé firmy jsou na novou situaci připraveny lépe. Využívání výhod sdílené ekonomiky je jim blízké a lépe se tedy přizpůsobí.

Přečtěte si také:  V EU se od ledna do dubna registrovalo 442 tisíc nových osobních bateriových elektromobilů

Ekologická flotila

„Využívat flotilu sdílených vozů je ideální řešení, když najednou firma potřebuje více vozů nebo, když nějaký automobil nenadále vypadne. A to bez nutnosti drahého pořízení a udržování. Platí jen za čas, kdy auta skutečně využívají a nemusí řešit žádný měsíční poplatek nebo depozit. Služba Anytime Business přináší firmě stovky spolehlivých vozů zcela bez závazku,“ říká Milan Beutl, ředitel Anytime carsharing. „Naše vozy mají navíc v drtivé většině ekologické hybridní pohony, takže v městském provozu dokáží dle našich dat jezdit až 70 % času čistě na energii z baterie, kterou si vyrobí vlastní jízdou,“ dodává.