Scania bude mít v Nizozemí největší střechu pokrytou solárními panely

Střechy výrobního závodu ve Zwolle, o celkové rozloze téměř osmi fotbalových hřišť, budou už brzy pokryty solárními panely pro výrobu elektrické energie. Scania tak dbá na životní prostředí nejen u svých vozidel, ale také už při jejich výrobě.

Společnost Scania podnikla poslední významný krok v přechodu na výhradně obnovitelné zdroje energie ve výrobním procesu.

Výrobní závod ve Zwolle, Overjissel, bude mít střechy pokryty celkem 22 tisíci solárními panely. Celkový výkon soustavy bude 6 megawattů.

„Společnost Scania se zavázala snížit svou uhlíkovou stopu a v celé organizaci nyní provádíme podobné změny jako v Zwolle, abychom zvýšili energetickou účinnost. Stanovili jsme si ambiciózní cíle a směřujeme k uhlíkové neutralitě,“ říká Ruthger de Vries, výkonný viceprezident pro výrobu a logistiku.

Střecha pokrytá solárními panely je ale jen jednou z mnoha iniciativ, které společnost Scania ve Zwolle zavedla. Dalším příkladem je větrná energie. V září 2016 začala společnost Scania Nederland spolupracovat s holandskou občanskou iniciativou „Blauwvinger Energie“ a Univerzitou Windesheim. Výsledkem jsou tři větrné elektrárny podél kanálu Zwolle-IJssel. Dvě větrné turbíny mají být postaveny v továrně společnosti Scania. Turbíny pro projekt Windenergie Zwolle mají kapacitu dvou až tří megawattů, přičemž výška náboje a průměr rotorů turbín jsou 100 metrů.

Solární panely na střechách výrobního závodu Scanie vítají také místní úřady. „Scania patří mezi lídry v oblasti energie,“ říká Annemieke Traag, členka Výkonné rady provincie Overijssel pro energetiku, životní prostředí a evropské záležitosti.

Přečtěte si také:  Autobusy a autokary Scania Touring se představují s plynovým pohonem

„Scania je hlavní zaměstnavatel v naší provincii a jsme rádi, že bere otázky energetické přeměny velmi vážně.“

Závod ve Zwolle by měl být v roce 2020 vůbec prvním energeticky nezávislým výrobním podnikem na světě, ale společnost Scania se také zavázala snížit svou ekologickou stopu v rámci celého výrobního procesu. Scania podepsala Globální dohody OSN, které jsou nyní doplněny Agendou 2030 pro udržitelný rozvoj.