test-elektromobilu-bmw-i3s-37

Rozvoj elektromobility je zřejmý i na statistikách prodejů ojetých automobilů

Rozvoj elektromobility a větší zájem veřejnosti o alternativní paliva se projevuje i v obchodu s ojetinami. Síť autocenter AAA AUTO, provozovaná skupinou AURES Holdings, za loňský rok zaznamenala celkový nárůst prodejů vozů s alternativním pohonem o 24 %, například kategorie elektromobilů pak rostla o 163 %. Na ekologické vozy se nyní v rámci Aures Holdings zaměřuje služba Mototechna EcoDrive, která v průběhu roku nabídne až 300 vozů.

„Změna vnímání elektromobility je u zákazníků jasně patrná. Podpora čisté mobility ze strany měst v podobě parkování zdarma pro elektromobily a hybridy motivuje ke koupi více řidičů než dříve, dotační programy pro firmy pak alternativní pohony dělají ještě atraktivnější,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO. V roce 2018 AAA AUTO v Čechách prodalo 101 hybridů nebo elektromobilů, přitom v předchozím roce to bylo o 40 % méně. Ve dvou měsících letošního roku si nového majitele našlo 28 vozů tohoto typu, což ve srovnání se stejným obdobím loni znamená nárůst o více než 200 %.

Nejoblíbenějšími hybridy v Česku loni byla trojice Toyota Yaris, Auris a RAV4, v rámci všech evropských poboček se pak přidal i model Prius. Mezi elektromobily nejvíce zaujal Nissan Leaf, BMW i3 nebo VW e-Golf. Zákazníci si pak v AAA AUTO pořídili i takové vozy, jako Tesla Model S nebo Fisker Karma.

Tradičně největší zájem z ojetých vozů na alternativní paliva loni v Česku vzbudily vozy na LPG, které však zvolna ustupují vozům na CNG. „Tento trend pozorujeme už několik let, zároveň jsou pak zákazníci CNG věrní a při pořízení nového vozu volí znovu tento typ pohonu,“ říká Vaněček. U vozů na CNG loni vzrostl prodej o 75 %, zatímco kategorie aut na LPG zaznamenala 5% propad. I přesto mezi prodeji aut na alternativní paliva nadále tvořila většinu. Alternativní pohony již tvoří přibližně 2,5 % ze všech prodaných vozů skupinou Aures Holdings.

Přečtěte si také:  BILSTEIN nabízí dokonalou náhradu originálních dílů, a to i pro elektromobily a hybridní vozidla

Nejoblíbenějšími ojetými vozy na LPG v Česku loni byly Škody Octavia a Fabia, následované Hyundai i30, Dacií Duster a Hyundai ix20. Vozům na zemní plyn pak také vévodila Škoda Octavia, následovaly ji však Volkswagen Golf, Passat a Touran. Top 5 pak uzavíral Fiat Doblo.

Od roku 2014 AAA AUTO v Česku prodalo 4755 vozů s alternativním pohonem, z čehož přes 85 % tvoří vozy na LPG. Ve středoevropském regionu se pak ve stejném období celkem prodalo 8024 vozů na alternativní paliva, z toho 90 % na LPG. Od roku 2014 si také zákazníci z AAA AUTO v Česku odvezli 281 hybridů a elektromobilů. V rámci celého středoevropského regionu se pak jednalo o 368 ojetých hybridů a elektromobilů, jejichž nabídka začíná pomalu růst.