Škoda Enyaq iV je jen začátek linie elektromobilů značky Škoda.

Registrace nových osobních elektromobilů během prvního kvartálu v Česku meziročně klesly o 1,8 %

V České republice bylo během prvního kvartálu 2024 registrováno 1 350 nových bateriových elektrických vozidel. Podle kategorií se jednalo o 1 293 vozidel osobních, 55 lehkých užitkových a 2 nákladní, vyplývá z aktualizovaných informací webu Čistá doprava, které vycházejí ze zdrojových dat Svazu dovozců automobilů a Ministerstva dopravy.

Nejčastěji registrovaná bateriová elektrická vozidla dle kategorie a značky v Q1 2024:

  • osobní vozidla: Tesla (325), Škoda (218), Hyundai (127)
  • lehká užitková vozidla: Nissan (12), Ford (9), Opel (8)
  • nákladní vozidla: Volvo (2)

„Během prvního kvartálu bylo v Česku registrováno 1 293 nových osobních elektrických vozidel, meziročně o 1,8 % méně, což představuje podíl 2,2 %. Nových osobních plug-in hybridních vozidel bylo registrováno 1 388, meziročně o 8,4 % více, tržní podíl dosáhl 2,4 %. Vozidlo s vodíkovým palivovým článkem nebylo registrováno ani jedno. Z pohledu značek zaregistrovala nejvíce osobních BEVs Tesla, Škoda, Hyundai, Volkswagen a BMW, z pohledu konkrétních modelů pak Škoda Enyaq (218), Tesla Model Y (170), Tesla Model 3 (142), Hyundai Kona (82) a Volkswagen ID.7 (47). Jedním z důvodu mírného meziročního poklesu registrací nových bateriových elektromobilů mohla být odložená poptávka firem a podnikatelů z důvodu čekání na zahájení záručního programu ELEKTROMOBILITA, který má podpořit obnovu a modernizaci vozidlového parku uvedených subjektů jež plánují pořízení vozidla na elektrický nebo vodíkový pohod a dobíjecí stanice. Výše finančního příspěvku se odvíjí od kategorie vozidla a může dosahovat až 300 tisíc Kč na vozidlo, příjem žádostí byl spuštěn 18. března 2024,“ uvádí Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu (CDV). Bližší informace jsou k dispozici na webových stránkách Národní rozvojové banky.

Přečtěte si také:  Nižší cena, delší dojezd: Firmy v Česku vyhlížejí lepší podmínky pro rozvoj elektromobility

Dále jsou uvedeny informace k bateriovým elektrickým vozidlům (BEVs) v členění osobní, lehká užitková, nákladní vozidla a elektrobusy.

Osobní vozidla

V období leden-březen 2024 bylo v České republice registrováno 1 293 nových osobních BEVs, meziročně o 1,8 % méně, tržní podíl dosáhl 2,2 %. Značky Tesla (325), Škoda (218), Hyundai (127), Volkswagen (87) a BMW (86) registrovaly v uvedeném období nejvíce nových osobních bateriových elektrických vozidel. Bližší informace obsahuje uvedená infografika, která čerpá informace z jedné z deseti statistických interaktivních sestav webu Čistá doprava.

Nové osobní bateriové elektromobily v ČR (leden-březen 2024)
Nové osobní bateriové elektromobily v ČR (leden-březen 2024) | Zdroj: web Čistá doprava

Lehká užitková vozidla

V období leden-březen 2024 bylo v České republice registrováno 55 nových lehkých užitkových BEVs, meziročně o 17,9 % méně, tržní podíl dosáhl 0,9 %. Značky Nissan (12), Ford (9), Opel (8) a Renault (5) registrovaly v uvedeném období nejvíce nových lehkých užitkových BEVs.

Nákladní vozidla

V období leden-březen 2024 byla v České republice registrována dvě nová nákladní BEVs Volvo.

Elektrobusy

V období leden-březen 2024 nebyl v České republice registrován žádný elektrobus.

Přečtěte si také:  Přes 108 tisíc elektrických dodávek se loni registrovalo v EU, meziročně o 57 % více, jak jsme na tom v Česku?

Česká dobíjecí infrastruktura je aktuálně velmi dobrá, přesto Ministerstvo dopravy podporuje její další rozvoj

Na konci března proběhla na Ministerstvu dopravy tisková konference, na které byly mj. představeny výzvy na podporu dalšího rozvoje veřejné infrastruktury pro alternativní paliva v rámci Programu Doprava 2021-2027 (OPD3), bližší informace jsou k dispozici zde.