Zlínská technologická a inovační společnost NWT dnes představila svůj nejnovější projekt Enviel novinářům. První komunální elektromobil s nulovými emisemi oficiálně uvedla do společnosti v 11 hodin před sídlem Autoklubu České republiky v Praze.
Start-up nepodpořilo NWT náhodou. Společnost už delší dobu soustředí své aktivity na trvale udržitelný rozvoj i celosvětovou environmentální politiku. „Každý krok ke zdravější planetě je důležitý nejen pro nás, ale především pro naše děti a následující generace. Proto se mezi našimi start-upy objevil také ENVIEL. Environmentální, elektrický – a díky tomu udržitelný užitkový vůz, který je šetrný k místní infrastruktuře i obyvatelům,“ řekl Miroslav Kaleta, ředitel divize Marketing společnosti NWT.
Enviel je synonymem pro tichý a čistý provoz. Multifunkční vozy s celoročním využitím jsou vhodné ke správě parků, údržbě zeleně, úklidu, pracím na staveništi nebo správě výrobních areálů. Přináší bezemisní provoz, nízké náklady, ergonomický uživatelský komfort a celou řadu dalších nadstandardních funkcí. Díky svým rozměrům se Enviel dostane i do obtížně dostupných a frekventovaných míst. Je dokonale přizpůsobivý. Zapadne, neruší a díky variabilním nástavbám, vysokému výkonu a pohonu 4×4 si s přehledem poradí s celoroční údržbou měst a obcí.
NWT pro projekt inteligentního elektromobilu inspiroval celosvětový koncept Smart city ready. Vize nedaleké budoucnosti, ve které se moderní technologie směřují smysluplně tak, aby bylo zdraví zachováno nám i naší planetě. Inteligentní odpadkové koše na solární energii, budovy, co se o sebe samy postarají, veřejné osvětlení, které svítí, jen když je někdo zrovna poblíž – a všudypřítomná elektromobilita. Smart city přivádí k životu principy udržitelného rozvoje s vizí vzájemného propojení a harmonizace.
„Město to není jen architektura. Atmosféru tvoří drobnosti. Čistota, klid, s péčí udržované prostory a vzduch, který se dá dýchat. Chceme společně bořit předsudky. A ukázat, že i komunální služby můžou mít pozitivní vliv na vizuální podobu města a jeho vnímání jak místními obyvateli, tak turisty,“ dodal Miroslav Kaleta.
Myšlenka na vývoj plně elektricky poháněného vozidla vznikla jako reakce na stále složitější a nákladnější systémy upravující složení spalin. Na realizaci si ale NWT muselo ještě nějakou chvíli počkat. Nouze byla především o vhodný typ akumulátorů. Postupem času prošly i tyto technologie překotným vývojem – a čerstvý vítr do plachet dodala manželům Vítkovým také stoupající podpora státu a EU.
„Naši vizi převedli do reality osvědčení designeři ze společnosti VEHICLES CREATORS Group, s.r.o., která se postarala i o prototyp kabiny. Od začátku jsme se snažili vytvořit multiplatformu využitelnou i pro další výrobní řady vozidla,“ doplnil Ladislav Chudý, jednatel společnosti a tvůrce hlavní myšlenky elektromobilu.
Čisté ovzduší a s ním spojená elektromobilita má také podporu Ministerstva životního prostředí. Díky dotacím státního fondu, určeným pro vozidla s nízkými nebo nulovými emisemi, si tak můžou města pořídit Enviel za zlomek původní ceny. Dotace pokryjí jak nákup vozidla a dobíjecí stanice, tak úhradu operativního leasingu. Výše příspěvku se pohybuje od 20 tisíc až do 1 milionu korun.