jeep-wrangler
Elektromobil (EV) Hybrid a PHEV NEWS Ostatní

Prodeje naftových aut stále klesají

Jeden evropský stát za druhým ohlašuje ústup zákazníku od nafty. Čísla jsou téměř podobná ve většině zemí. Snížení objemů prodejů vozů s naftovými motory je fakt, který je třeba si přiznat. Jedná se o dlouhodobý trend, který však loni nabral na obrátkách. Čísla z posledních tří měsíců jsou neúprosná a hlásají následující. Naftový motor má každé třetí nově prodané auto, před několika lety však vznětová auta jasně dominovala.

Část klientů si nově již nekupuje vozidlo poháněné naftou, ale benzínem anebo volí alternativní palivo. Ovšem daleko větší boom je viditelný u prodejů hybridních a čistě elektrických vozidel. Tam čísla meziročně rostou daleko rychleji, než u benzínu.

Dá se očekávat, že u osobních vozidel bude ústup prodejů naftových motorizací nadále trvat, což potvrzují i automobilky s ústupem dieselových provedení u svých malých modelů. Benzín, ale hlavně alternativní paliva v současné době nabízí klientům více bonusů, než zmíněné naftové vozidlo.

Velká část řidičů se také obává o budoucnost naftových vozů, zákazů vjezdu do měst, daňové znevýhodnění pro diesely a hlavně se bojí o svou investici.

Návrhy v Evropě

V současné době má téměř každý stát nejednu pracovní skupinu, která vymýšlí plány, jak vyčistit ovzduší ve městech, ale i podpořit čistý pohyb vozidel.

Například Španělský model mluví o zvýšení silniční daně pro „špinavá“ vozidla a navíc zvednutí spotřební daně na naftu až o 28,6 %. Výnos bude použit na výstavbu dobíjecích stanic a podporu prodeje čistých vozidel.

Přečtěte si také:   Nejvýkonnější dobíjecí stanice pro elektromobily v celém Česku ode dneška funguje v Mladé Boleslavi

Z posledních známých informací je patrné, že budoucnost vozidel je směřována do čistě alternativních paliv a benzín je dočasným řešením problémů nafty.