test-2021-elektromobil-porsche_taycan_turbo- (41)

Prodeje elektromobilů v 1Q zdvojnásobily, v západní Evropě tvoří třetinu nových aut

Prodeje všech typů aut s elektrickým a hybridním pohonem na nejvýznamnějších trzích byly v letošním prvním čtvrtletí oproti loňsku dvojnásobné. Na deseti nejrozvinutějších evropských trzích přitom registrace elektrických a hybridních aut přesáhly třetinu všech prodejů nových vozů. Na konci roku by po světě mělo jezdit asi 15 milionů aut s elektrickým či hybridním pohonem, do roku 2026 by se jejich počet měl ztrojnásobit, vyplývá z nejnovější studie PwC Strategy & Electric Vehicles Sales.

Nejvýznamnější světové trhy pro elektromobilitu (10 zemí západní Evropy, USA, Čína, Japonsko, Jižní Korea) zaznamenaly v letošním 1. čtvrtletí dvojnásobný zájem o elektrické a hybridní vozy. Počet nových registrací těchto vozů dosáhl 2,1 milionu, meziročně o 105 % více. Na celkových prodejích tak auta poháněná alespoň částečně elektřinou dosáhla 17% tržního podílu.

Podle studie PwC by na konci letošního roku mělo po celém světě jezdit asi 15 milionů hybridních a elektrických aut. Růst přitom nepoleví, v průběhu následujících 5 let by se tento počet měl víc než ztrojnásobit, na konci roku 2026 by to mělo být 48 milionů vozů. Nejrychleji by přitom měl růst segment čistě elektrických aut, kde by mohlo dojít k růstu z letošních 4 na 14 milionů kusů. Naopak relativně nejpomaleji poroste zájem o plug-in hybridy, jejichž počet se zdvojnásobí na 4 miliony. I za 5 let tak jednoznačně povládnou hybridní vozy, kterých se na světových silnicích bude pohybovat téměř 30 milionů.

Přečtěte si také:  Scania zakládá společnost, která se bude zabývat řešeními v oblasti nabíjení

„K růstu zájmu samozřejmě stále přispívají různé legislativní a vládní kroky, stejně tak jako podpůrné státní programy. Evropská unie chce podporovat především čistě elektrické vozy, například skrze návrh nové regulace, která by od roku 2025 vyřadila plug-in hybridy z kategorie udržitelných investic. Administrativa nového amerického prezidenta chce vybudovat až půl milionu dobíjecích stanic do roku 2030, velký rozvoj infrastruktury chystá třeba i Jižní Korea. Nicméně i bez ohledu na podporu pozorujeme nárůst spotřebitelské poptávky, elektrická auta se zkrátka stávají volbou pro stále větší část populace,“ komentoval čtvrtletní prodeje expert PwC na automobilový průmysl Pavel Štefek.

V poměru k celkovým prodejům přitom elektrické a hybridní vozy vládnou především v Evropě. Z necelých 2,5 milionu nově prodaných aut na 10 nejvýznamnějších trzích tvoří tento segment s 892 tisíci vozy 36 % všech prodejů. Největší část tvoří hybridní vozy, následují plug-in hybridy a vozy na baterie (185 tisíc). V Číně pak tvoří prodeje hybridů a elektrických aut 11 % trhu a v USA necelých 8 procent.

Nové registrace elektromobilů podle typu
(na deseti největších trzích západní Evropy)

Typ vozuNové registrace 1Q21Změna 21/20Tržní podíl 1Q21
Bateriové elektromobily (BEV)184 910+ 58,7 %7,4 %
Plug-in hybridy (PHEV)212 859+ 160 %8,6 %
Hybridy494 284+ 99,8 %19,9 %
Celkem892 053+ 100,1 %35,9 %

Zdroj: PwC Strategy & Electric Vehicles Sales Review 2Q 2021

„Celosvětový přesun k vozům s elektrickým a hybridním pohonem nepolevuje. Podle celkových prodejů se ke svému vedoucímu postavení v prodejích čistě elektrických aut vrátila Čína, kde se do elektromobility čím dál víc zapojují i technologičtí giganti. Velmi slibně se rozvíjí trh v USA a významnou roli v této pokračující přeměně hrají i největší evropské trhy. Stále silnější pozici přitom i v Evropě zaujímají právě čistě elektrická auta, např. v Německu za poslední dva roky tržní podíl těchto nově prodaných elektrických aut vzrostl z 1,7 na 9,9 procenta,“ dodává Štefek.

Právě čistě elektrická auta zaznamenávají v poslední době nejvýraznější růst zájmu, byť do značné míry tažený čínským trhem. Na nejvýznamnějších trzích vzrostl počet jejich registrací v 1. čtvrtletí téměř trojnásobně na 692 tisíc vozů, z toho 432 tisíc elektromobilů připadá na Čínu. 

K rozvoji elektromobility přispívá nejen stále větší dostupnost vozů, ale i zvyšující se rychlost nabíjení, stále větší dojezd a průnik elektrické technologie i mezi vozy vyšších tříd. Důkazem toho bude v letošním roce třeba první elektrický Hummer, jehož zaváděcí edice se vyprodala doslova během pár minut, na trhu se objeví třeba i luxusní Mercedes EQS. „Na evropský trh nicméně letos zamíří nejméně dvacítka nových čistě elektrických modelů,“ připomněl Štefek.

Přečtěte si také:  První majitel si přebral nové elektrické BMW v rámci programu Záruka Elektromobilita

Mezi nejvýznamnější evropské trhy počítá studie 5 největších západoevropských zemí (Německo, Velká Británie, Francie, Španělsko, Itálie) a 5 s nejrozvinutější infrastrukturou (Norsko, Švédsko, Švýcarsko, Nizozemí a Rakousko). Pro srovnání, v České republice bylo v 1. čtvrtletí prodáno více než 5000 elektrických a hybridních aut, celkově se v ČR za první tři měsíce prodalo necelých 50.000 nových osobních vozů.