test-elektromobilu-bmw-i3s-37

Proč dát šanci elektromobilům a jaké výhody nabízí?

Minimálně jeden model elektromobilu dnes už patří téměř mezi povinné strategie snad každé automobilky. Výběr je tak již poměrně velký z pohledu různých typů vozů, stupňů výbavy a podobných parametrů. Pokud také uvažujete nad elektromobilem, nebo se chcete o tomto pohonu pro budoucnost dozvědět něco více, pusťte se do čtení následujícího článku.

Menší náklady na provoz

Velkou předností elektromobilů jsou menší náklady na provoz. Potřebují méně servisu, a protože je pohon řešený s pomocí baterie, není potřeba řešit výměnu oleje, některých filtrů a svíček, což je za několik let zajímavá úspora. Na druhou stranu může lehce odradit aktuální poměrně vysoká pořizovací cena, kdy za lepší model elektromobilu dáte bez problémů až milion korun.

Nabíjení elektromobilu navíc vyřešíte doma i z běžné zásuvky. U většiny modelů zvládnete ujet 100 kilometrů za zhruba 30 korun, což je stále minimálně zhruba 4× méně v porovnání s hodně úspornými benzínovými a naftovými motory.

Rozvoj nabíjecích stanic

Případným problémem při pořízení elektromobilu může být nedostatek nabíjecích stanic ve vaší lokalitě. Hlavně v případě delších cest napříč republikou možná budete muset trochu plánovat zastávky na doplnění energie. Tento problém je však pravděpodobně dočasný, protože nové dobíjecí stanice se objevují u obchodních center, na benzínových pumpách nebo na jiných místech ve městech. Je tak jen otázkou času, než budou nabíjecí stanice snadno dostupné a stejně tak rozšířené jako klasické benzínky.

Přečtěte si také:  Elektromobilita v Česku 2023: 22 500 elektromobilů a přes 4 600 dobíjecích bodů, většina z nich nabíjí zelenou elektřinou

Dotace na elektromobily pro firmy

Způsobem, jak přidat více zelené energie a začít skutečně využívat elektromobily mohou být dotace pro firmy určené právě na pořízení elektromobilů. Toto zvýhodnění spolu s nízkými náklady na provoz elektromobilů představuje zajímavé řešení.