Dobíjecí stanice Wien Energie | Foto: Wien Energie, Mark Glassner

Plus 140 %: elektromobilita ve Vídni na vzestupu

Vídeňské městské dobíjecí stanice pro elektromobily zažily v roce 2021 výrazný nárůst poptávky. Počet dobíjení oproti předchozímu roku vzrostl průměrně o 140 procent, a oproti prosinci 2020 dokonce skoro čtyřnásobně. Podnik Wien Energie vychází poptávce vstříc a plánuje další rozšíření sítě se dvěma tisíci dobíjecích stanic.

Nárůst počtu elektromobilů ve vídeňských ulicích se znatelně odráží i na využívání městské sítě dobíjecích stanic. Od ledna do prosince 2020 posloužila síť veřejně přístupných dobíječek k přibližně 130 000 dobití. Za rok 2021 toto číslo narostlo na více než 310 000, tedy o 140 procent. Podle městského radního pro hospodářství Petera Hankeho se jedná o potvrzení úspěšného programu radnice a městského dodavatele energie Wien Energie. V uplynulých letech Vídeň otevřela přes tisíc veřejných dobíjecích stanic. „Kompletní síť elektrických dobíjecích stanic je základem pro přestup na elektromobilitu,“ dodal Hanke.

Přečtěte si také:  Volkswagen Financial Services slaví s půjčovnou elektromobilů velký úspěch

Podle Wien Energie řidiči ve Vídni v loňském roce nabili své vozy na veřejných místech v součtu 5 300 MWh z obnovitelných zdrojů, což odpovídá 28 tisícům zpátečních cest z Vídně na rakousko-švýcarské pomezí do Bregenzu. Celková roční úspora CO2 dosáhla 4 300 tun, uvádí městská energetická firma.

Nárůst počtu dobíjení je jasně znatelný i při pohledu na meziroční srovnání. Zatímco v prosinci 2020 tankovalo na veřejných stanicích Wien Energie v průměru 312 vozů za den, v prosinci 2021 se denně připojilo už 1 188 vozidel, tedy bezmála čtyřnásobek. Vídeňští řidiči nejčastěji nabíjejí během pracovního týdne, o víkendu využití klesá přibližně o 40 procent. Nejčastěji využívanými stanicemi jsou ty v centru metropole.

„Dobíjecí infrastrukturu budeme nadále rozšiřovat i v budoucnu. V plánu jsou nejméně dva rychlodobíjecí parky a dalších 200 veřejných stanic,“ komentuje další kroky ředitel Wien Energie Michael Strebl. Oba komplexy pro rychlé dobíjení by měly vyrůst do poloviny roku v blízkosti frekventovaných míst a nabízet 10 stanic s výkonem až 150kW. I rozmístění dalších stanic se bude řídit poptávkou, na výběru se vždy bude podílet magistrát i místní samospráva.

Přečtěte si také:  BMW Group zahájilo výstavbu montážní linky vysokonapěťových baterií v továrně v San Luis Potosí

Elektromobily ve Vídni v současnosti mohou tankovat na více než dvou tisících dobíjecích stanic Wien Energie. Přes tisícovku míst zřízených ve spolupráci s městem je plně přístupných na veřejných pozemcích, další tisícovka je umístěna v poloveřejných prostorech jako parkoviště a garážové domy.

Foto: Wien Energie, Mark Glassner