PENNY_Polná_Shell_Recharge_detail-min

PENNY má u prodejen v Kostelci a v Polné ultrarychlé dobíječky. Elektromobil nabije během nákupu

Obchodní řetězec PENNY pokračuje v budování infrastruktury, která umožňuje zákazníkům dobíjet elektromobily přímo na parkovištích u prodejen. Síť dobíjecích stanic se nejnověji rozšířila o parkoviště u PENNY v Polné na Vysočině a v Kostelci nad Labem, kde byla v pilotním projektu instalována ultrarychlá technologie Shell Recharge. Díky strategickému partnerství, které uzavřely PENNY a BILLA se společností Shell, je tak PENNY prvním místem v Česku, kde je Shell Recharge přístupná mimo čerpací stanice této společnosti. V Polné či Kostelci lze elektromobil dobít z 0 na 80 % během třiceti minut.

„Budování dobíjecích stanic je pro PENNY jednou z priorit. Rozvoj elektromobility přispívá ke snižování emisí a my chceme, aby naši zákazníci měli možnost chovat se šetrně. Druhým rozměrem je úspora času. Dobíjecí stanice na parkovištích dovolují zákazníkům čas strávený nakupováním zároveň bez jakéhokoli omezení využít i k doplnění energie do elektromobilu,“ uvedl vedoucí stavebního oddělení PENNY Václav Šíma.

Přečtěte si také:  Společnost Siemens úspěšně realizovala dobíjení elektromobilu výkonem 1 MW

Shell Recharge přitom přináší další podstatné zvýšení dostupné rychlosti dobíjení. Disponuje totiž výkonem 180 kW, což je více než trojnásobek výkonu v Česku nejběžnějších 50 kW stanic. Shell Recharge umožňuje využít ultrarychlé nabíjení a v závislosti na technické specifikaci vozidla dobíjet stejnosměrným proudem z 0 na 80 % za přibližně 30 minut. „Výkon nově instalované technologie tak postačuje na podstatné dobití elektromobilu v řádu desítek minut v době, kdy nakupujete v PENNY,“ dodal Václav Šíma.

PENNY_Polna_Shell_Recharge

PENNY začalo síť dobíjecích stanic u svých prodejen ve spolupráci s energetickými společnostmi E.ON a PRE budovat již v roce 2018. Aktuálně nabízí tuto možnost u 62 prodejen napříč celou republikou. A to nejen ve velkých městech, kde je využití elektromobilů nejběžnější, ale i v regionech. Jako první řetězec v Česku PENNY také umožnilo zákazníků dobíjet auta sluneční energií, když právě ve spolupráci se společností E.ON zprovoznilo u prodejny v Praze Lehovci fotovoltaickou dobíjecí stanici. Ovšem i u běžných stanic se jejich ekologický efekt násobí tím, že je do nich většinou dodávána elektrická energie nakoupená z obnovitelných zdrojů. Takže řidiči dobíjejí zelenou elektřinu.

Rozvoj elektromobility v Česku přitom názorně dokumentuje i zájem o službu dobíjení na parkovištích u PENNY. Jen za loňský rok proběhlo u prodejen PENNY více než 28 tisíc dobíjení, což představuje 14násobné zvýšení oproti roku 2022. Řidiči a řidičky přitom do svých elektromobilů doplnili 507 000 kWh elektrické energie. To je pro představu objem, který spotřebuje za rok asi 170 českých domácností.

Přečtěte si také:  THMP představila solární Carport s první akumulační vysokorychlostní nabíječkou v ČR. Dodala ji ČEZ ESCO

PENNY není aktivní jen v oblasti e-mobility, ale i v dalších oblastech energeticky úsporných řešení. Na střechy svých prodejen postupně osazuje fotovoltaické panely, které dokážou pokrýt až 40 % jejich energetické spotřeby. Fotovoltaickými panely je osazena logistická centra řetězce a na tři desítky prodejen. Některé nejnovější prodejny PENNY jsou pak díky fotovoltaice a dalším šetrným technologiím energeticky zcela soběstačné.