Skoda-SUPERB_iV_dobijeni

Otázky a odpovědi. Vše, co by vás mohlo zajímat o elektromobilitě

Akumulátory, nabíječky, stejnosměrný nebo střídavý proud — svět elektromobilů je obrovský a fascinující, přesto v něm mnoho z nás ještě poněkud tápe. ŠKODA Storyboard přináší odpovědi na ty nejčastější dotazy ohledně akumulátorů a nabíjení, které vás zajímají.

Jaké jsou výhody lithium-iontových akumulátorů?

V porovnání s jinými typy akumulátorů nabízejí ty lithium-iontové vysokou hustotu energie, dobré výkony a bezpečnostní vlastnosti (rychlou akceleraci). Přitom trpí jen minimálním paměťovým efektem a vykazují dlouhou životnost, to vše za rozumnou cenu, která v následujících letech může ještě dál klesat. Lithium-iontové akumulátory tudíž plní všechna kritéria koncernu Volkswagen, co se každodenní použitelnosti, životnosti a bezpečnosti týká.

Jak hmotnost akumulátorů ovlivňuje jízdní vlastnosti auta?

Akumulátory jsou umístěné v podlaze vozu uprostřed mezi nápravami. Díky tomu má auto nízko posazené těžiště a optimální rozložení váhy mezi přední a zadní nápravu. Výsledkem jsou dobré jízdní vlastnosti se sportovním ovládáním a dynamickým zatáčením.

Hrozí akumulátorům poškození, pokud se nabíjejí každý den nebo příliš dlouho?

Ne, každodenní nabíjení je v pořádku. Jakmile jsou akumulátory plně nabité, nabíjení se automaticky zastaví.

Musím akumulátory pokaždé nabít na sto procent?

To není nezbytné. Akumulátory vykazují po celou dobu své životnosti pouze minimální paměťový efekt, takže neplnohodnotné nabití nehraje žádnou roli.

Jak dlouho může být elektromobil odstavený, aniž by se jeho akumulátory vybily, pokud není v dosahu žádný způsob nabití?

Záleží to na okolní teplotě a kondici akumulátoru. Pokud je plný a teploty okolního vzduchu jsou nízké, lze auto odstavit i na několik měsíců.

Co se stane, když do elektromobilu udeří blesk?

Elektromobil se v takovém případě chová jako konvenční auto. Zásah bleskem tedy není nijak zásadní. Pokud by při úderu blesku bylo auto připojené k nabíječce, vypadne pojistka.

Co se stane, když elektromobil projede hlubokou vodou?

I zde se elektrický vůz chová jako běžný automobil. Vysokonapěťové akumulátory jsou proti průniku vody dokonale odizolované.

Mohou akumulátorům uškodit magnetická pole například od mobilních zařízení nebo vysokého napětí od kabeláže automobilu? Snižuje to jejich kapacitu a výkon?

Akumulátory jsou elektromagneticky odstíněné, žádný z těchto faktorů tak na ně nemá vliv.

skoda_citigoe_iv-dobijeni

Jakou mají akumulátory životnost?

Jejich životnost odpovídá životnosti auta. Počítáme alespoň s osmi roky, po nichž by akumulátory měly stále mít víc než sedmdesátiprocentní kapacitu.

Hrozí nějaké nebezpečí, pokud se nabíjecí kabel namočí, vozidlo při nabíjení stojí v louži nebo prší?

Nehrozí. Nabíjení elektromobilů je spolehlivě zabezpečené a pro lidi nepředstavuje sebemenší riziko.

Co se stane, když zapomenu odpojit nabíjecí kabel od nabíječky a elektromobil nastartuji?

Motor lze nastartovat pouze tehdy, když je nabíjecí kabel odpojený.

Je nutné nabíjecí kabel odpojit hned, jakmile jsou akumulátory dobité?

Ne, nabíjecí systém elektromobilu se po skončení nabíjení automaticky odpojí.

Mohu nabíjení přerušit, i když akumulátory nejsou ještě plně nabité? Škodí jim to nějak?

Ano, nabíjení lze kdykoliv ukončit a akumulátorům to nijak neublíží. Nabíjení se přeruší, když odemknete automobil, případně jej lze ručně zastavit prostřednictvím aplikace We connect s funkcí e-Remote.

Skoda-SUPERB_iV_dobijeni-kabel