Opel Vivaro-e

Nový Opel Vivaro-e je elektrická dodávka s dojezdem až 330 kilometrů

Nové Vivaro-e je prvním čistě elektrickým modelem německé automobilky Opel. A vyjíždí na trh právě v době, kdy se bezemisní dodávky zboží a služeb stávají v mnoha lokalitách povinností. K dispozici bude ve třech délkách a v mnoha karosářských verzích, díky bezemisnímu provozu půjde o ideální prostředek pro lokální doručování zásilek, zásobování zbožím i zajišťování komunálních služeb. Zájemci o nové Vivaro-e mohou volit ze dvou „výkonových“ verzí: Základní model má sadu lithium-ionových baterií o kapacitě 50 kWh, která umožní dojezd až 230 km (dle cyklu WLTP1), výkonnější verze má baterie 75 kWh, které garantují akční rádius až 330 km.

Pro uvedení na trh Opel připravil speciální zaváděcí ceny: Nejmenší Vivaro-e velikosti „S“ s baterií 50 kWh stojí v základu 670 000 Kč bez DPH, což je velmi blízko ceníkové ceně verze poháněné podobně výkonným turbodieselem 2.0 CDTI/110 kW, která začíná na 640 490 Kč bez DPH.

Nové Vivaro-e si zachovává dokonalou flexibilitu, jako mají všechny model s konvenčním pohonem spalovacím motorem, a srovnatelná je i jeho užitečná hmotnost, která činí 1275 kg. Velkou předností skříňového Vivara-e je nabídka továrně montovaného tažného zařízení pro připojení brzděného přívěsu o hmotnosti až 1000 kg – tím se může pochlubit jen několik málo elektromobilů.

Trakční baterie Vivara-e se skládá z 18 (50 kWh), resp. 27 (75 kWh) modulů. Protože už od počátku příprav řady Vivaro se počítalo s elektrickou alternativou, baterie (uložené pod podlahou Vivara-e) naprosto nijak neomezují jeho nákladový prostor. Navíc toto umístění baterie snižuje těžiště vozu, což zlepšuje stabilitu jízdy v zatáčkách nebo v silném větru, a to i při plném zatížení. Sofistikovaný regenerativní brzdový systém, který velmi efektivně dobíjí baterie při zpomalování a brzdění, přispívá k prodloužení dojezdu.

Přečtěte si také:  Česká republika má jednu z nejhustších sítí nabíjecích stanic v Evropě v přepočtu na nové elektromobily

Výkon trakčního elektromotoru 100 kW/136 k a jeho točivý moment 260 Nm propůjčuje elektrickému Vivaru‑e lepší dynamiku, než jakou disponuje většina konkurenčních elektrických užitkových vozů. Nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 130 km/h, což na jedné straně dovoluje standardní dálniční provoz, na druhé straně podporuje co nejdelší dojezd.

Snadná elektromobilita: Různé možnosti dobíjení, služby „OpelConnect“

V zájmu co nejsnadnějšího využívání elektrického Vivara-e dovoluje tento model hned několik způsobů dobíjení – podle možností a preferencí uživatelů: Od nejobyčejnější domácí zásuvky 230 V přes wall-box až po veřejnou rychlonabíjecí stanici.

elektromobil-Opel-Vivaro-e- (1)

Při dobíjení na veřejné DC 100 kW rychlonabíječce se 50 kWh baterie Vivara-e dobije na 80 procent své kapacity za pouhých 30 minut, stejné dobití větší baterie 75 kWh trvá jen 45 minut. Opel nabízí palubní nabíječky, které garantují nejenom nejrychlejší možné dobíjení, ale také co nejdelší životnost baterií, která je garantována na 8 let/160 000 km. Standardem je palubní jednofázová nabíječka 7,4 kW, za příplatek 15 000 CZK se dodává výkonnější třífázová nabíječka 11 kW.

Standardem je také základní nabíjecí kabel „Typ 2“ 1,8 kW pro domácí zásuvky 230 V. Zájemci si mohou za příplatek 3000 CZK pořídit výkonnější kabel „Typ 2“ 3,2 kW. V nabídce je dále celá řada kabelů „Typ 3“ stavěných na výkon až 11 kW/32 A. Velký zájem se očekává o wallboxy, jejichž škála vrcholí na třífázové verzi 32 A.

Pro usnadnění a zpříjemnění každodenního užívání elektromobilu Vivaro-e jsou k dispozici aplikace „OpelConnect“ a „myOpel“. Díky aplikaci „OpelConnect“ si může majitel Opelu Vivaro-e pomocí mobilního telefonu např. zkontrolovat stav nabití baterie nebo naprogramovat resp. načasovat začátek nabíjení popř. vychlazení vozu klimatizací před vyjetím.

Kromě toho služba „OpelConnect“ garantuje funkce nouzového volání e-Call nebo dává informace o servisní kondici vozu. LIVE Navigace1 poskytuje aktuální dopravní informace v reálném čase.

Přečtěte si také:  Více než 110 ultrarychlých stojanů a zdvojnásobení lokalit s ultrafasty, slibuje ČEZ pro rok 2024

Až 6,6 m³ prostoru pro náklad

Vivaro-e se nabízí v celé řadě verzí, takže vyhoví nejrůznějším zákazníkům. Celková hmotnost činí 2800 až 3100 kg, užitečné zatížení až 1275 kg. Nejmenší provedení „S“ s délkou 4,60 m vyplňuje mezeru mezi malými dodávkami a většími skříňovými vozy. Díky průměru otáčení jen 11,3 m je Vivaro-e obratné i v nejužších městských uličkách. Díky praktickému průvlaku do kabiny „FlexCargo“ lze základní přepravní objem verze „S“ 4,6 m³ zvětšit až na 5,1 m³. Průvlak „FlexCargo“ také umožňuje přepravu štíhlých předmětů (např. trubek) dlouhých až 3,23 m. Přepravní kapacita větších verzí „M“ (délka 4,95 m) a „L“ (délka 5,30 m) činí 5,3/5,8, resp. 6,1/6,6 m³. Tyto verze si poradí s přepravou předmětů délky až 3,58, resp. 3,93 m.

elektromobil-Opel-Vivaro-e- (2)

Široké zadní a boční posuvné dveře garantují velmi snadný přístup do nákladového prostoru. Mimořádně praktické jsou příplatkové elektricky poháněné boční posuvné dveře, které lze ovládat i bezdotykově – pouhým kývnutím nohy pod prahem.

Asistenční systémy: Od samočinného brždění až po indikátor únavy

Stejně jako sourozenci se spalovacími motory, také elektrické Vivaro-e nabízí neobvykle bohatou škálu asistenčních systémů, které především zvyšují komfort a bezpečnost jízdy. Jde např. o head-up displej, systém varování před nechtěným vybočením z jízdního pruhu, čtení dopravnách značek, systém sledování únavy řidiče, varování před čelní kolizí se systémem samočinného nouzového brždění…

Ultrazvukové senzory vpředu a vzadu upozorňují řidiče na překážky kolem vozu, v závislosti na výbavě je k dispozici i záďová kamera se záběrem 180 stupňů, která přenáší obraz na sedmipalcový dotykový monitor.

Audiosystémy „Multimedia Radio“ a „Multimedia Navi“ jsou propojeny s dotykovou obrazovkou 7“. Oba přístroje jsou kompatibilní s Apple CarPlay i Android Auto.

Přečtěte si také:  Stát podnikatelům přispěje na nákup elektromobilů se zapojením leasingových a úvěrových společností

Vivaro-e je pokračovatelem úspěšné řady Opel Vivaro, jejíž historie se začala psát v roce 2001, kdy vyjelo Vivaro první generace.

Další elektrická dodávka značky Opel vyjede už v roce 2021 a bude to populární Combo-e. Opel do roku 2024 nabídne elektrifikovanou verzi v každé své modelové řadě.