Nové dobíjecí stojany ČEZ na Lipně nabízejí bezemisní energii pro elektroauta, další se tu staví

Doplnit energii ekoauta po dojezdu na lyžovačku k lipenskému jezeru nebo před další cestou na Šumavu! Přesně to můžou ode dneška udělat řidiči elektromobilů na parkovišti ve Skiareálu Lipno, kde u dvou stojanů načerpají certifikovanou elektřinu pocházející z obnovitelných zdrojů. První dobíjecí stojan na Lipensku spustil ČEZ už loni v Horní Plané a další stanice začnou během několika týdnů fungovat v nedaleké Černé v Pošumaví. Na lipenském stupni Vltavské kaskády ČEZ provozuje dvě vodní elektrárny.

„Počet elektromobilů v České republice dynamicky roste a v příštích letech půjde o desítky tisíc nových elektrických aut ročně. Veřejná dobíjecí infrastruktura musí být na takovou poptávku připravena nejen ve městech a u hlavních tahů, ale také plošně v dalších místech jako je právě hojně navštěvované okolí Lipna. V posledních dvou letech jsme pokaždé postavili přes 100 nových stanic po celé ČR a vysoké tempo zahušťování veřejné sítě chceme udržet i letos, mimo jiné přibudou další nové stojany na jihu Čech. Řidičům navíc díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů garantujeme odběr skutečně bezemisní energie,“ říká ředitel útvaru elektromobilita Tomáš Dzurilla.

Přečtěte si také:  Baterie z českých elektroaut nacházejí uplatnění: Přes 60 % spotřeby elektřiny pokryje sklárna Moser z fotovoltaiky s baterií od ČEZ ESCO

V Lipně nad Vltavou fungují dva stojany ČEZ, u každého mohou v jednu chvíli dobíjet dvě auta a načerpat většinu kapacity svých akumulátorů např. během doby, kterou řidič s rodinou stráví na sjezdovce nebo na Stezce korunami stromů. Kromě Lipna lidé na jihu Čech doplní ekologickou energii u stanic ČEZ také v krajské metropoli Českých Budějovicích, v Písku, Prachaticích, Soběslavi, Strakonicích, Třeboni, Vimperku nebo v Horní Plané u Lipna.

„Komplexně zmodernizovaná vodní elektrárna Lipno I společně s vyrovnávací elektrárnou Lipno II vyrobí ročně bezemisní energii pro více než 30 tisíc jihočeských domácností. V éře postupné decentralizace a dekarbonizace energetiky i dopravy považujeme za symbolické, že malý díl této zelené elektřiny nyní proudí do baterií aut obyvatel a návštěvníků Lipenska. Pomáhá tak chránit životní prostředí v místě, kde vzniká,“ říká ředitel vodních elektráren ČEZ Robert Heczko.

Lipenská elektrárna je nejvýkonnějším zdrojem tzv. Vltavské kaskády, 1 kWh bezemisní elektřiny vyrobí z pouhých 2,7 kubíků vody. Její energetický význam je ale mnohem širší. Díky rychlému najetí na plný výkon 138 MW do 2,5 minuty a dálkovému ovládání z dispečinku vodních elektráren významně pomáhá regulovat celou českou energetickou síť. ČEZ proto elektrárnu udržuje ve špičkové kondici. V letech 2012-17 prošla komplexní modernizací za 400 milionů korun, což přineslo zvýšení její spolehlivosti, růst efektivity o cca 4 %, úsporu milionů kubíků vody a prodloužení životnosti o další desítky let.

Přečtěte si také:  ČEZ pokračuje v elektromobilizaci flotily. Pod jednou střechou má 42 parkovacích míst vlastní dobíječku

„Už dnes k nám mnoho lidí přijíždí elektrickými auty, berou to jako svůj příspěvek k ochraně životního prostředí. Jsme rádi, že nyní jim můžeme nabídnout i kvalitní zázemí pro dobíjení jejich elektromobilů během času, který u nás stráví a spojí tak příjemné s užitečným. Věříme, že stojany si oblíbí naši stávající zákazníci, a možnost načerpat energii k nám pomůže přilákat i další návštěvníky Lipenska,“ říká Matěj Kratochvíl, generální ředitel Rodinného areálu a Skiareálu Lipno.

Lipno: ekologická energetika ČEZ na jednom místě

ZařízeníVýkonDatum zprovoznění
Vodní elektrárna Lipno I2 x 69 MW1959 (modernizace 2012-17)
Vodní elektrárna Lipno II1 x 1,5 MW1957
Veřejná dobíjecí stanice pro elektromobily Horní Planá1 x (22 + 50 kW)2022
Veřejné dobíjecí stanice pro elektromobily Lipno2 x (22 + 22 kW)2023
Veřejné dobíjecí stanice pro elektromobily Černá v Pošumaví2 x (22 + 50 kW)2023 (ve výstavbě)

Největší domácí síť veřejných dobíjecích stojanů pro elektromobily je srovnatelná se středně velkými řetězci čerpacích stanic a v jednu chvíli může obsloužit více než 1000 e-aut. Celkový instalovaný výkon všech stojanů přesáhl 35 MW, což je např. ekvivalent středně velké vodní elektrárny. ČEZ chce do roku 2030 zvýšit výkon sítě více než čtyřnásobně, a to zejména rozvojem vysokovýkonných hubů. Přes 200 stanic sítě vyrostlo i díky evropskému grantu Connecting Europe Facility (CEF) a Operačnímu programu doprava, další desítky ČEZ postavil z vlastních prostředků.

Přečtěte si také:  Elektrický Polaris RANGER XP Kinetic přijíždí k českým prodejcům

Při využívání sítě se uživatel před dobíjením identifikuje RFID kartou nebo pomocí aplikace FUTUR/E/GO. Ta zefektivňuje dobíjení díky spárování mobilního telefonu s dobíjecí stanicí, vyhledá nejbližší dobíjecí místo včetně aktuální doby dojezdu nebo ukáže aktuální obsazenost stojanů. Více než 80% sítě ČEZ tvoří dnes dobíjecí stojany o výkonu 50 kW, v budoucnu ale poroste podíl ultrarychlých stanic.