skoda_enyaq_iv-vyroba- (2)

Než elektromobil poprvé „nastartuje“ aneb co vše tomu předchází

Baterie MEB určené k pohonu čistě elektrických vozů ŠKODA ENYAQ iV a ENYAQ COUPÉ iV vznikají na výrobní lince v hlavním závodě ŠKODA AUTO ve třech verzích. Liší se počtem bateriových modulů (8, 9 či 12), a tedy i celkovou kapacitou. Kromě elektrických SUV značky ŠKODA jsou určené i pro další vozy koncernu Volkswagen postavené na platformě MEB – více zde.

„Baterie na své výrobní lince projde všemi potřebnými zkouškami a testy a je nabita na 14 kWh, což je 20–25 procent z celkové kapacity baterie,“ vysvětluje specialista montáže MEB baterií David Bolcek.

Energie je určená k tomu, aby baterie byla při procesu výroby automobilu schopna zajistit všechny potřebné kroky včetně „oživení vozu“ a jeho první jízdy. Z výroby odchází baterie s konektory potřebnými pro propojení s dalšími částmi vozu. Její součástí je i pojízdní ochrana, což je odolný plech kryjící spodní část baterie. Ta bude totiž později tvořit podvozek auta.

Přečtěte si také:  Přes 108 tisíc elektrických dodávek se loni registrovalo v EU, meziročně o 57 % více, jak jsme na tom v Česku?

Podvozek, svatba, oživení

Jak se tedy bezmála 500kilogramová (hmotnost 12modulové varianty) baterie stane srdcem celého elektromobilu? Na výrobní lince, kde vznikají kromě modelů ENYAQ iV a ENYAQ COUPÉ iV také vozy OCTAVIA, se nejdříve potká s robotem, který ji položí na podvozkový rám. „Podvozkový rám s baterií se pak pohybuje dál v toku montážní linky, kde probíhají další montážní činnosti,“ popisuje Josef Mulka, specialista BEV a PHEV z oddělení řízení výroby vozů.

Tyto další činnosti znamenají propojení baterie s ostatními komponenty. „Na MEB baterii namontujeme takzvaný kabelový kanál, který propojuje přední a zadní modul vozidla. Obsahuje brzdové vedení, komunikační svazky vozidla, vedení chlazení vysokonapěťových komponentů a oranžové vysokonapěťové svazky. Vše v rámci montáže podvozku propojíme do jednoho funkčního celku,“ vysvětluje Mulka. V této fázi se k baterii a dalším částem připojuje také nabíjecí zásuvka pro pozdější nabíjení vozidla nebo elektromotor, v případě vozů ENYAQ iV s pohonem všech kol pak elektromotory dva.

Přečtěte si také:  Nissan urychluje přechod na plně elektrický pohon. Představí nové elektromobily

Výsledkem je hotový podvozek, který čeká svatba. Tak se nazývá spojení podvozku s karoserií. Samotná baterie je s karoserií spojena 16 nebo 24 šrouby po svém obvodu (konkrétní počet závisí na velikosti baterie) a čtyřmi uprostřed baterie. Svatba je plně automatická, oddávajícím je v tomto případě robot, který ke karoserii přišroubuje také přední a zadní nápravu.

„V dalším průběhu výrobního procesu na několika stanovištích kontrolujeme zapojení všech komponentů,“ říká Josef Mulka. Do vozu se také dostává život. „Zaměstnanec s průmyslovým počítačem, takzvaným MFT, nahrává software do řídicích jednotek ve vozidle, včetně MEB baterie. Počítač kontroluje, jestli je ve voze správná MEB baterie se správnými parametry – řídicí software samotné MEB baterie je do ní nahrán už při její výrobě,“ nabízí detaily Mulka.

Přečtěte si také:  Vedení Mostu bude jezdit ve vodíkové Toyotě Mirai

Když všechna propojení a důležité parametry projdou další kontrolou, může elektromobil poprvé nastartovat. Oživí ho sepnutí servisního konektoru, po kterém sepnou stykače v MEB baterii. Tím se fyzicky propojí vysokonapěťová síť vozidla s baterií a auto se poprvé vlastní silou rozjede a odjíždí dál na výstupní kontrolu kvality. Pak už je vůz připraven na cestu k zákazníkovi.