test-CEZ-Renault-elektromobil-dobijeci-stanice- (1)

Necelá polovina Čechů se snaží způsobem svého života co nejméně zatěžovat přírodu. Týká se to i vozového parku

Čtyři z pěti Čechů se zajímají o to, jak svým chováním ovlivňují životní prostředí. Někteří proto zvažují například i výhradně používat veřejnou dopravu, nebo vyměnit automobil za jeho ekologickou alternativu. Ukázal to průzkum banky ING, která je celosvětově lídrem v oblasti udržitelnosti.

Provoz na silnicích či registraci nových vozů za právě uplynulý rok silně ovlivnila pandemie koronaviru. A tento trend bohužel pokračuje i v letošním roce. Včera zveřejněná data Svazu dovozců automobilů za letošní leden uvádí meziroční pokles registrací nových osobních automobilů o 22,67 %. Počet registrovaných osobních automobilů s čistě elektrickým pohonem poklesl meziročně o 40 %.

Přečtěte si také:  Lexus v Japonsku představil elektromobily nové generace

Podle dat průzkumu banky ING jezdí elektromobilem či hybridem v Česku jen necelá 2 % dotázaných. Dalších 13 % dotázaných o tom však začíná uvažovat.

Průzkum ING ukazuje i další trendy v oblasti mobility. Desetina Čechů zvažuje, že by se vzdali svého auta a používali veřejnou dopravu. Celkem 45 % dotázaných tak již učinilo, stejné procento se ale svého plechového miláčka vzdát nechce. A jak ukázala data výše, zatím jsou k možnosti přechodu na elektrické varianty aut spíše zdrženliví.

„Udržitelné chování se stává běžnou součástí našeho života. Jen něco přes 5 % Čechů v průzkumu ING uvedlo, že je to vůbec nezajímá a neřeší to. Nejde jen o přesvědčení, pro které je potřeba něco obětovat, téměř dvě třetiny (62 %) Čechů věří, že odpovědné chování může ušetřit jejich domácnosti peníze,“ vysvětluje Erik Fortgens, ředitel korporátního bankovnictví ING Česká republika.

Přečtěte si také:  Téměř čtvrtina českých společností z průzkumu Arvalu bude rozšiřovat vozový park, největší výzvou pro ně budou alternativní paliva

S ohledem na odpovědnost a udržitelnost sdílí věci necelá třetina Čechů a více než 19 % o tom uvažuje. Je tak otázkou, zdali si do budoucna osvojí i vzrůstající počet služeb carsharingu.

Průzkum ING zaměřený na odpovědné a udržitelné chování proběhl v listopadu 2020 mezi 1000 respondenty.