hybrid

Nabídka ojetých hybridů je téměř nulová, přesto se na ni bazary připravují

Ačkoliv je současná státní podpora pro hybridní vozy v podstatě téměř nulová, počet zájemců, kteří by si rádi koupili ojeté hybridní vozidlo, stoupá. S ohledem na cenu nových vozů je největší poptávka po vozidlech ve stáří 3 – 5 let. Jejich nabídka je však na českém trhu téměř nulová. Ačkoliv za prvních šest měsíců letošního roku bylo v ČR přihlášeno 1343 hybridů a 155 vozidel s čistě elektrickým pohonem, v autobazarech se tyto vozy skoro vůbec neobjevují. Čeští zájemci o hybrid tak aktuálně kupují spíše vozy na alternativní paliva, jako je CNG nebo LPG. Vyplývá to z průzkumu společnosti Auto ESA.

„Poptávka po hybridních vozidlech není nijak dramatická, přesto neustále roste,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA a vysvětluje: „Bohužel před třemi až pěti lety se v České republice registrace nových hybridů pohybovaly v řádech jednotek kusů, proto je současná nabídka ojetin s hybridním pohonem v autobazarech téměř nulová.“ Jeho slova potvrzuje i počet hybridních vozidel v nabídce českých inzertních serverů, kde je aktuálně přibližně 180 hybridních vozidel, tedy pouze 0,23 % celkové nabídky. Podle Foltýna je situace podobná například i v sousedním Německu: „Na největším německém serveru činí tento poměr 0,86 % z celkové ho počtu prodávaných vozidel, což v absolutním čísle aktuálně znamená přibližně 14.700 vozidel.“

Podle Foltýna se však situace bude v budoucnu zlepšovat, čemuž nasvědčují aktuální registrace nových vozidel s hybridním pohonem. „Jen za prvních šest měsíců letošního roku bylo v ČR zaregistrováno 1343 vozidel s hybridním pohonem a 155 elektromobilů,“ říká Foltýn. Tyto vozy se podle Foltýna budou průběžně objevovat na trhu ojetých vozidel a autobazary se na novou situaci budou muset patřičně připravit. „Jde především o výstavbu dobíjecích stanic a odborné znalosti techniků a prodávajícího personálu,“ uzavírá Foltýn. Tím spíše, že podle odhadů bylo za prvních 6 měsíců letošního roku přivezeno do České republiky ze zahraničí přibližně 500 ojetých vozidel s hybridním pohonem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *