2019 GMS - DDH Logo
Elektromobil (EV) Hybrid a PHEV NEWS Pohon

Mitsubishi představuje Dendo Drive House, tzv. dobíjecí dům

Mitsubishi Motors Corporation zanedlouho představí další stavební blok své strategie elektromobility – tentokrát se zaměřením na reálné životní potřeby zákazníků.

Po modelech i-MiEV a Outlander PHEV (ale následovat budou i další), řešeních v oblasti infrastruktury (kompatibilita se systémy V2X / palubní napájení 1500 W/230V – přímé střídavé napájení spotřebičů a příslušenství), provozních systémů prodejců (v Japonsku speciální stanice Dendo Drive vyhrazené pro elektromobily) nyní Mitsubishi propojuje vozy, domácnosti a energetickou síť prostřednictvím uceleného řešení Dendo Drive House (DDH), které se zanedlouho začne prodávat běžným zájemcům. 

Špička elektrického ledovce

Automobilový průmysl prodělává zásadní změny, které jsou důsledkem tří zásadních faktorů: klimatických změn, změn v chování zákazníků a kolísajících cen energií a dalších zdrojů.

Do budoucna tak celé odvětví nemá jinou možnost než se radikálně proměnit, což si žádá revoluční změny v mentálním postoji, technologiích a obchodních modelech, přičemž elektrifikovaná vozidla jsou zde pouze špičkou pomyslného ledovce.

Mitsubishi Motors Corporation je samozřejmě součástí této nové strategie plné ambicí, avšak v něčem se liší…

… ačkoli je menší než řada konkurentů, výzkumem a vývojem elektromobility se zabývá již od roku 1966, a tak je dnešní vývoj jen přirozeným dílkem dlouhodobější strategie této automobilky.

… oproti různým nafouknutým bublinám, kterých jsme mnohdy svědky, už MMC učinila dva smělé praktické kroky: 1) uvedení modelu i-MiEV v roce 2009 – prvního sériově vyráběného elektromobilu od mainstreamového výrobce, resp. 2) uvedení modelu Outlander PHEV v roce 2013, založeného na technologii elektromobilu, jako prvního kroku k rozvoji segmentu plug-in hybridních SUV, ve kterém je MMC od počátku světovým leaderem.

Přečtěte si také:   ŠKODA Enyaq iV dobývá vesmír. Jak se dostat blízko ke hvězdám?

… a to natolik, že připravovaná modelová řada Mitsubishi bude zahrnovat elektrifikovaná hnací ústrojí s řešeními určenými speciálně pro každý automobilový segment a model.

… a co je ještě důležitější, MMC se zabývá celým pomyslným ledovcem elektromobility – nejen jeho špičkou v podobě elektromobilů – jelikož rozvíjí komplexní energetický ekosystém, kterého jsou automobily pouze jednou z několika součástí.

2019 GMS - DDH layout

Ekosystém

Řešení ekosystému Dendo Drive House pro domácnosti a vozy, odhalené na autosalonu v Ženevě 2019, má sloužit k výrobě, ukládání a sdílení energie, kdy se vůz stává součástí energetické infrastruktury.

Prodej řešení DDH by měl začít během fiskálního roku 2019, nejdříve v Japonsku a v Evropě. Výhodou DDH je aplikace poznatků o způsobu využívání a provozování elektromobilů v reálném životě, získaných po celém světě od 190 000 majitelů vozů Outlander PHEV a rovněž z několika zkušebních projektů v oblasti řešení V2X a elektromobilů – což v daném odvětví představuje klíčovou přednost.

Ucelený systém DDH od Mitsubishi Motors, využívající kompatibilitu modelu Outlander PHEV s řešením V2X, zahrnuje elektromobil nebo plug-in hybridní vůz, obousměrnou nabíječku, fotovoltaické panely, domácí akumulátor energie a systém pro hospodaření s energiemi v domácnosti (HEMS) – je navržen pro nasazení v domácnostech, ale lze jej rozšířit i na komerční nebo průmyslové provozy.

DDH v podobě uceleného řešení se bude nabízet u prodejců Mitsubishi – což zákazníkům usnadní objednávání – a bude zahrnovat prodej, instalaci a údržbu* všech součástí systému.

Nainstalované řešení DDH umožní zákazníkům domácí nabíjení vozu s využitím (obnovitelné) sluneční energie, stejně tak jako využívání elektřiny z vlastního elektromobilu/plug-in hybridu pro potřeby domácnosti.

Přečtěte si také:   Česká republika má jednu z nejhustších sítí nabíjecích stanic v Evropě v přepočtu na nové elektromobily

Zákazníci si takto mohou snížit náklady na palivo využíváním fotovoltaických panelů k výrobě elektřiny během dne při nabíjení elektromobilu/plug-in hybridu a ukládání do domácí baterie, zatímco v noci sníží náklady na spotřebovanou elektřinu používáním obousměrné nabíječky k dodávkám energie z elektromobilu/plug-in hybridu pro potřeby domácnosti.

Současně tak mohou přispět k rozvoji prostředí s nižší uhlíkovou stopou využíváním energie produkované fotovoltaickými panely k napájení domácích spotřebičů nebo zajištění energie k provozování vlastního elektromobilu/plug-in hybridu Mitsubishi.

* V některých zemích a regionech je instalace a poprodejní údržba zajišťována externími dodavateli.