mezinarodni-olympijsky-vybor-vodikova-toyota-mirai- (1)

Mezinárodní olympijský výbor převzal vodíkové Toyoty Mirai

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) převzal od Toyoty ve švýcarském Lausanne flotilu bezemisních vozidel Mirai poháněných vodíkovými palivovými články. Tento krok je klíčovou součástí programu mobility MOV.

Osm osobních vozů Mirai označovaných jako FCEV, tedy elektromobily na palivové články, se v předvečer mezinárodního dne životního prostředí ukázalo v Olympijském domě.

Za účelem tankování paliva bude v novém ústředí vybudována dočasná vodíková čerpací stanice, jedna z prvních ve Švýcarsku, ještě než bude v blízkosti uvedena do provozu čerpací stanice pro veřejnost. V nové čerpací stanici se bude vyrábět a distribuovat vodíkové palivo z obnovitelných zdrojů energie. Vodík bude pohánět flotilu vozů Toyota Mirai provozovaných Mezinárodním olympijským výborem v rámci širšího úsilí této organizace snižovat uhlíkové emise.

„Blíží se slavnostní otevření Olympijského domu i samotné olympijské hry v Tokiu, pořádané přibližně za rok, přičemž naše partnerství s Toyotou v oblasti mobility již dnes boří dosavadní hranice. Řešení trvale udržitelné mobility od Toyoty podpoří ekologické iniciativy samotného Olympijského domu i v rámci celého Švýcarska a současně založí tradici udržitelné dopravy v hostitelských městech a zemích olympijských her,“ říká Timo Lumme, ředitel televizních a marketingových služeb MOV.

„Cílem Toyoty je zajistit, aby se klíčovou součástí tokijských her v roce 2020 stala mobilita založená na vodíku. Poskytnutí vozů Mirai pro potřeby MOV ještě posiluje naše zasazení o rozšíření této technologie,“ říká Matt Harrison, výkonný viceprezident pro oblast prodeje Toyota Motor Europe.

Přečtěte si také:  Studenti s modelem vodíkového auta letí dobýt Ameriku

„Vodík v udržitelné společnosti s nízkou uhlíkovou stopou sehraje důležitou roli. I nadále budeme vyvíjet maximální snahu na poli udržitelné bezemisní společnosti se stále lepší mobilitou pro všechny, včetně zvyšování obecného povědomí a spolupráce se všemi zúčastněnými partnery,“ dodává Johan van Zyl, provozní manažer společnosti Toyota Motor Corporation a generální ředitel Toyota Motor Europe.

Toyota se v roce 2015 stala historicky prvním partnerem olympijského hnutí pro mobilitu a v souladu s tzv. olympijskou agendou 2020 spolupracuje s pořadateli budoucích olympijských her (včetně Tokia 2020) s cílem poskytovat řešení trvale udržitelné mobility v rámci her.

Olympiádu Tokio 2020 podpoří Toyota vysokým počtem bezemisních elektromobilů na vodík pro oficiální potřeby organizátorů, například sedanů Mirai. Olympijské hry podpoří i autobus „Sora“ na palivové články, stejně tak jako vysokozdvižné vozíky se stejným typem pohonu, vyráběné a prodávané firmou Toyota Industries Corporation. TOP Partner v rámci programu Toyota Environmental Challenge 2050 plánuje snížit průměrné celosvětové emise CO2 u svých nových vozů v porovnání s rokem 2010 o 90 procent.

Flotila vodíkových vozů Toyota není jediným udržitelným řešením Olympijského domu – při jeho výstavbě se uplatnily jedny z nejpřísnějších norem v oblasti úspor energií, materiálů a vody při zachování maximálně zdravého prostředí a pohodlí všech jeho uživatelů.