test-2020-lexus-ux-250h-1

Lexus prodal po celém světě už přes dva miliony elektrifikovaných modelů

Lexus na konci dubna letošního roku překonal milník 2 milionů celosvětově prodaných vozů s elektrifikovaným pohonem. V 90 zemích a regionech celého světa prodává devět modelů elektrifikovaných vozidel včetně hybridních a čistě elektrických.

Celosvětově pak elektrifikovaná vozidla Lexus v roce 2020 představovala 33 % prodejů této značky. V západní a střední Evropě tento podíl činil dokonce 96 %. Rovněž v Česku tvoří podíl prodaných hybridních vozů téměř 96 %. Na přelomu roku navíc na český trh dorazí i první bateriový elektromobil Lexus UX 300e.

Průkopník elektrifikace na poli prémiových vozů

Již od uvedení modelu RX 400h v roce 2005 je Lexus průkopníkem elektrifikace na trhu s luxusními vozy. Modely této značky i nadále vynikají vyváženým poměrem mezi špičkovými jízdními schopnostmi a odpovědným přístupem k životnímu prostředí. Lexus postupně rozšiřuje svoji modelovou nabídku elektrifikovaných vozidel s cílem poskytovat co nejširší možnosti volby v souladu s potřebami zákazníků a společnosti obecně.

Přečtěte si také:  Registrace nových osobních elektromobilů během prvního kvartálu v Česku meziročně klesly o 1,8 %

Dosavadní úspora emisí CO2 činila úhrnem asi 19 milionů tun, a to od roku 2005 do konce dubna 2021. Lexus bude usilovat o postupný rozvoj elektrifikovaných vozidel a další snižování emisí CO2 v souladu se svým firemním posláním uhlíkové neutrality a cíli trvale udržitelného rozvoje.

Do roku 2025 plánuje Lexus představit 20 nových nebo vylepšených modelů včetně více než 10 elektrifikovaných typů (čistě elektrická vozidla, plug-in hybridní vozidla a hybridy s autonomním dobíjením). V témže roce by značka zároveň měla splnit cíl nabízet elektrifikovanou variantu pro každý z modelů Lexus. Lexus rovněž očekává, že do roku 2025 budou elektrifikované modely představovat přes 50 % celosvětových prodejů značky.

Kromě toho chce Lexus do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality napříč celým životním cyklem vozidla se zahrnutím materiálů, dílů, výroby, přepravy, vlastního používání a likvidace/recyklace vozidel.

V zájmu ještě rychlejšího rozvoje elektrifikovaných vozidel plánuje Lexus uvést v roce 2021 svůj první plug-in hybrid, respektive v roce 2022 zbrusu nový vyhrazený čistě elektrický model.

Přečtěte si také:  Automobilový trh nepouští nohu z pedálu. Elektromobily poráží naftu na plné čáře, zvedá se i Česko

Budoucí elektrifikované modely Lexus budou používat technologii pohonu DIRECT4 a systém řízení bez mechanické vazby (steer-by-wire). Technologie rozdělování hnacího momentu DIRECT4 pro vozidla s pohonem všech kol spojuje mimořádně přesnou regulaci hnací síly s agilním systémem řízení bez mechanické vazby ve prospěch mnohem citlivějších reakcí vozidla, což se odráží ve vysoké úrovni dynamických schopností a požitku z jízdy pro všech pět lidských smyslů.

Lexus bude i nadále podporovat veškeré možné kroky na cestě k udržitelné společnosti a současně poskytovat radost spojenou s automobily a bude se snažit vyvíjet vozidla v souladu s různorodými potřebami zákazníků po celém světě.

Celkové prodeje elektrifikovaných vozidel od roku 2005 do konce dubna 2021

 • Celosvětově: 2,02 mil. vozů,
 • Evropa: 540 tis. vozů
 • USA: 499 tis. vozů
 • Čína: 387 tis. vozů
 • Japonsko: 400 tis. vozů
 • Ostatní 194 tis. vozů

Podle modelu:

 • RX – 518 tis. vozů,
 • ES – 384 tis. vozů,
 • CT – 372 tis. vozů,
 • NX – 285 tis. vozů,
 • UX/UXEV – 137 tis. vozů,
 • IS/LS/RC/LC a ostatní – 324 tis. vozů.