test-elektromobilu-bmw-i3s-37

Kvalitní pneumatiky pro elektrovozy? Poradíme vám

Ať už si o trendu elektromobilů myslíte cokoliv, na silnici jich potkáváme čím dál víc. Tlak na ekologický provoz je čím dál větší a upřímně – ať už plánujete pořízení vozu s hybridním pohonem, nebo čistě na elektřinu, neutratíte o mnoho víc než za automobil s konvenčním spalováním. Jak je to ale s pneumatikami? Vyrábí alespoň Continental nějaké speciální dezény? Rádi vám to prozradíme.

Automobilka Tesla se za krátkou dobu existence stala pojmem a nyní chrlí do světa masově dostupné elektromobily (pokud masově dostupný znamená cenovku těsně pod milion korun). BMW vyrábí nejen supersportovní model i8, ale také dostupný městský vůz i3. A právě ten můžete spolu s Teslou vidět nejčastěji.

Proč si jízdu elektromobilem zamilujete? V první řadě proto, že je tichá. Můžete si povídat se spolujezdcem, aniž byste museli zvýšit hlas. Rušit vás může jenom aerodynamický šum nebo valivý hluk od pneumatik. Další nezpochybnitelnou výhodou je akcelerace, když máte maximální hodnotu točivého momentu k dispozici již od nulových otáček. To znamená, že na semaforech doslova „zašlapete“ do země kterékoliv jiné auto. A samozřejmě, pokud začnete počítat cenu paliva na kilometr, dostáváte se na hodnoty kolem 20-30 kč na 100 kilometrů. Samozřejmě s ohledem na cenu energie.

Jak byste si tedy měli vybrat nové pláště pro svůj elektromobil? Některé věci budou stejné jako u klasického auta. Musíte mít předepsaný rozměr, pláště by měly mít předepsaný tlak a vy byste se měli řídit hmotnostním a rychlostním indexem. Pak je ale spousta věcí, které se budou lišit. Jak, to ukázal právě německý výrobce Continental s dezénem Continental Conti.eContact Electro. Ten je unikátní svou směsí, a především systémem drážek, když jako celek vytváří minimální valivý odpor a dál šetří palivo. Zároveň má perfektní přilnavost na mokru.

Přečtěte si také:  Nedůvěra Čechů k elektromobilitě postupně opadá. Snižovat ji pomáhají carsharingové společnosti

Druhou možností je prověřený dezén Continental EcoContact 6, prověřený v nezávislých testech. Půjde o ideální volbu pro elektromobil i hybrid, a dokonce i pro vůz se spalovacím motorem, když vám bude záležet především na spotřebě. Německý producent dokáže připravit pláště při jakýkoliv styl jízdy a vy si můžete být jisti jejich kvalitou. Navíc nabídnou vysoký kilometrový nájezd a yv ušetříte dalších pár korun.

Obloukem se ale vracíme k myšlence ekonomiky provozu. Ta bude nakonec záviset také na vás jako řidiči. Můžete dravou jízdou vybít baterii na několika desítkách kilometrů. Můžete pneumatiky sjet během půl roku. Elektromobil jako takový nezaručí, že budete jezdit zadarmo. K tomu přispěje až váš řidičský styl a vhodné chování včetně nákupu těch pravých pneumatik. Nyní už znáte alespoň dva dezény, se kterými neuděláte chybu.