kia-elektricky-plan- (2)

Kia zaznamenala rekordní tržní podíl na evropských trzích díky zájmu o elektrifikované modely

Společnost Kia Motors za prvních osm měsíců letošního roku zaznamenala v Evropě historicky nejvyšší podíl na trhu díky rychle narůstajícímu zájmu zákazníků o plug-in hybridy a elektromobily značky Kia.

Podle nových dat zveřejněných Evropskou asociací výrobců automobilů (ACEA)* tržní podíl značky na evropských trzích za období od počátku letošního roku dosahuje 3,6 % (země EU, EFTA a Velká Británie). Během stejného období roku 2019 přitom tržní podíl značky Kia dosahoval 3,1 %.

S ohledem na 259 442 vozů prodaných v Evropě od ledna do srpna (meziroční pokles o 23,4 % oproti rekordním prodejům v roce 2019) ukrojila Kia tržní podíl jiným zavedeným značkám v neprémiovém segmentu. Evropský automobilový trh jako celek od počátku roku vykázal meziroční pokles o 32,9 %.

Přečtěte si také:  Vídeň má nová e-taxi. Dobíjí se bez kabelu

Za prvních osm měsíců roku 2020 výrazně vzrostly prodeje elektrifikovaných vozů Kia na 68 611 kusů. K vedenému objemu napomohla stále širší nabídka mild-hybridních (MHEV), hybridních (HEV), plug-in hybridních (PHEV) a čistě akumulátorových (EV) pohonů Kia. Ve výsledku tak dnes elektrifikovaná vozidla tvoří více než čtvrtinu celkových evropských prodejů značky Kia (26,4 %).

Komentuje Emilio Herrera, COO společnosti Kia Motors Europe: „Trh jako celek se potýká s dramatickým zpomalením prodejů v důsledku pandemie, čemuž se samozřejmě nevyhnula ani Kia. Avšak prudce rostoucí prodeje našich čistých elektromobilů a hybridů nám letos pomohly dosáhnout zatím rekordního podílu na trhu, a to díky naší dlouhodobé strategii nabízet široké spektrum hospodárných a vyspělých hnacích ústrojí. To nám bezpochyby poskytuje dobrý odrazový můstek k dosažení udržitelného růstu poté, co se trh opět začne zvedat.“

Kia meziročně zaznamenala více než dvojnásobné úhrnné prodeje dvou čistých elektromobilů značky Kia: e-Niro a e-Soul. Kia letos v Evropě zatím prodala 20 649 elektromobilů; za prvních osm měsíců činily prodeje 9 303 kusů.

Elektromobily tak nyní tvoří 8,0 % celkových prodejů značky Kia v EU, zemích EFTA a Velké Británii – lze přitom očekávat, že toto číslo s uvedením nových elektromobilů v příštích letech ještě poroste.

Přečtěte si také:  Vloni v Česku přibylo 6 640 nových osobních bateriových elektromobilů, dosáhly 3% tržního podílu – v zemích EU již přes 16 %

V návaznosti na uvedení modelů Ceed Sportswagon a XCeed v novém plug-in hybridním provedení a na pozadí rostoucího zájmu zákazníků o Niro Plug-in Hybrid vzrostly prodeje plug-in hybridů značky Kia o 61,1 % (18 868 vozů). Dosavadní letošní prodeje mild-hybridních modelů Kia rovněž překračují 9 tisíc kusů – to je pro značku dalším rekordem, za nímž stojí uvedení mild-hybridní technologie ‚EcoDynamics+‘ v rámci modelové řady Ceed, jakožto i pro Picanto, Rio a Stonic. Značka kromě toho zaznamenala nárůst prodeje modelového provedení Sportage EcoDynamics+.

Vozy z elektrifikované řady Kia Niro – zahrnující hybridy, plug-in hybridy a čisté elektromobily – rovněž vykázaly rostoucí prodeje i přes klesající evropský trh (43 846 kusů, meziročně +12,7 %). Elektrifikovaná modelová řada Niro je v současnosti třetí nejprodávanější modelovou řadou Kia v Evropě, za níž teprve následuje Stonic (35 950 kusů) a Picanto (30 502 jednotek); lépe si vede model Sportage (53 906 vozidel).

Nejprodávanější modelová řada Ceed letos rovněž vykázala růst (na 71 500 vozů; v roce 2019: 70 110 vozů) díky novým provedením XCeed Plug-in Hybrid, Ceed Sportswagon Plug-in Hybrid a novým mild-hybridním hnacím ústrojím EcoDynamics+.

Závěr roku 2020: nové Sorento, modernizované modely, nová pohonná ústrojí

Druhé pololetí roku 2020 společně s pomalu se zotavujícím automobilovým trhem přináší značce Kia další příležitosti. Již zanedlouho se napříč Evropou začne prodávat Kia Sorento čtvrté generace; během příštích měsíců je na několika trzích naplánováno spuštění prodeje naftového i hybridního provedení. Počátkem roku 2021 by se mělo začít prodávat i nové Sorento s plug-in hybridním pohonem.

Přečtěte si také:  Kia v interiérovém designu využívá udržitelné materiály na bázi přírodních vláken

Kia kromě toho nedávno ohlásila hned několik modernizací, ať již modelu Stinger nebo oblíbených modelů v kategorii mini a malých vozů – Picanto, Rio a Stonic. Modernizace modelů Rio a Stonic zahrnuje i nová mild-hybridní hnací ústrojí s označením ‚EcoDynamics+‘. Kia má v plánu ještě letos představit uvedenou technologii pro úsporu paliva v dalších modelech a hnacích ústrojích.