Kia v interiérovém designu využívá udržitelné materiály na bázi přírodních vláken

Kia odhalila další podrobnosti o interiérech koncepčních modelů EV3 a EV4. Prozradila také detaily o revolučních ekologických materiálech a technologiích, které sehrají klíčovou roli v proměně značky v poskytovatele řešení trvale udržitelné mobility.

Při vytváření interiéru pro Kia Concept EV3 se návrhářský tým Kia CMF (Color, Materials, Finish – barvy, materiály a povrchové úpravy) inspiroval jedním z přírodních živlů, v tomto případě vzduchem, aby optimálně zužitkoval světlo a propustnost v celém prostoru kabiny. Podobně jako u koncepčního vozidla EV4 se týmu Kia CMF podařilo využít řadu pokrokových udržitelných materiálů, které omezují negativní dopady vozidel na životní prostředí, dávají návrhářům volnější prostor a nabízejí nevídané možnosti výběru barev a zpracování povrchů.

Přečtěte si také:  Toyota dodala Vodafonu hybridní flotilu 144 vozů

Pro Concept EV3 se tým Kia CMF rozhodl použít struktury přírodních vláken (namísto uhlíkových) k vytvoření lehkých a štíhlejších sedadel. Mimořádně pevná vazba udržitelných vláken přináší elegantnější a moderní estetické kvality, kterým sekundují uklidňující přírodní tóny. Na čalounění sedadel pak tým CMF použil technologii 3D pletení. Výsledkem tohoto postupu je nejen podmanivý 3D efekt s mimořádně hebkým povrchem, ale i špičková efektivita díky jednoduššímu prošívání a spojům i absenci odpadního materiálu.

Concept-Kia_EV3-exterier
Koncept Kia EV3

Revoluční udržitelné materiály inspirované světem přírody

Materiál, který Kia zvolila k čalounění vnitřního prostoru středového panelu EV3, nebyl nikde vyroben – prostě vyrostl, jak vysvětluje Marília Biillová, vedoucí návrhářského centra CMF značky Kia. „Mycelium, látka původem z podhoubí, se vyznačuje vynikající pevností v kombinaci s extrémně hebkým povrchem. Vývoj pěstovaných materiálů, tedy postup označovaný jako ‚bio výroba‘, je jedním z klíčových cílů značky Kia.“

„Používání mycelia nám umožňuje imitovat přírodní procesy a využívat je k navrhování udržitelnějších řešení – tento materiál můžeme s použitím různých forem vypěstovat do libovolného tvaru. Využití mycelia je stále ve velmi rané fázi a v rámci strategie trvalé udržitelnosti Kia se ve spolupráci s dalšími partnery snažíme urychlit vývoj tohoto materiálu. Jednoho dne budeme pěstováním vlastních materiálů schopni zjednodušit postupy, přizpůsobovat formy, ale zejména přiblížit se samotné podstatě přírody.“

Přečtěte si také:  Sophiina volba dodavatelů automobilek: Rozhodování mezi spalovacími motory a elektromobily není již tak jasné, jako bylo dříve

Při vytváření kabiny koncepčního vozidla EV4 se návrhářský tým Kia CMF inspiroval dalším živlem, konkrétně zemí. K barvení 100% recyklované bavlny byla použita přírodní barviva z kořene mařiny barvířské a ořechových skořápek; návrháři tak mohli díky přírodě uplatnit prakticky nekonečnou škálu barev a odstínů.

Concept-Kia_EV4-interier
Koncept Kia EV4

Ve snaze vytvořit v kabině EV4 zcela jedinečné a mimořádně kvalitní prostředí se Kia rozhodla pro ruční pletení pruhů textilie, které následně zužitkovala v úložném prostoru vozidla a na přístrojové desce. Ruční výrobou se podařilo dosáhnout 3D efektu, svým provedením stejně podmanivého a krásného jako je 3D úplet na potazích sedadel koncepčního vozidla EV3.

Návrháři z oddělení Kia CMF se dále rozhodli pro konopná vlákna k dosažení co nejvyšší estetické kvality a funkčnosti stolečku, který je součástí panelu v kabině EV4. „Konopí roste velmi rychle a jeho pěstování má jen minimální nároky na zdroje,“ vysvětluje Marília Biillová. „Tento materiál je nejen mimořádně udržitelný, ale i velmi tvárný, což znamená, že se s ním dá velmi všestranně pracovat, a navíc kabině tohoto koncepčního elektromobilu dodává nádherný sytý odstín.“

Přečtěte si také:  Elektroautům ulevuje garážování. Ale pozor na nebezpečné nabíjení

Již dnes přinášíme změnu prostřednictvím „10 klíčových udržitelných položek“

Řada materiálů a technologií využitých v koncepčních vozidlech EV3 a EV4 se odkazuje na řešení, která Kia v současnosti zkoumá s vidinou jejich budoucího širokého uplatnění; udržitelné materiály však Kia ve svých produktech využívá již dlouhou dobu, počínaje bioplasty a biovlákny z cukrové třtiny v modelu Soul EV z roku 2014.

Concept-Kia_EV4-exterier
Koncept Kia EV4

V březnu letošního roku značka uvedla své vlajkové elektrické SUV s označením EV9 a zároveň potvrdila své zasazení minimalizovat dopady výroby vozidel na životní prostředí zavedením „10 klíčových udržitelných položek“ u všech nových modelových řad Kia.

Přečtěte si také:  TopGear.com Awards 2023 zvolil Kia EV9 za "Rodinný vůz roku"

Do „10 klíčových udržitelných položek“ Kia se řadí i bioplasty. Bioplasty vyráběné z nejrůznějších obnovitelných zdrojů biomasy, jakými jsou rostlinné oleje, kukuřičný extrakt, piliny nebo cukrová třtina, nacházejí uplatnění v mnoha automobilových dílech včetně přístrojových desek, panelů, sloupků a výplní. Za optimální náhradu kůže Kia považuje bio polyuretan (PU), neboť tento materiál obsahuje složky rostlinného původu a zajišťuje vynikající oporu, schopnosti tlumení a odolnost. Podlahové rohože je možné vyrábět ze 100% recyklované PET suroviny; Kia je navíc schopna část tohoto materiálu získávat z recyklovaných rybářských sítí vylovených v oceánech.