elektromobil-crossover-kia-soul

Kia Soul EV – nechte planetu dýchat  

V případě, kdy je vaší hlavní prioritou to, aby bylo vozidlo šetrné k životnímu prostředí, tak vězte, že i na vás Kia myslela. V její nabídce totiž nalezneme i elektrický crossover, Kiu Soul, jež je aktuálně poháněna 30kWh baterií. V příštím roce se dokonce dočkáme 64kWh baterie, která mimo jiné zaručí přibližně i dvakrát delší dojezd oproti současné generaci.  

Baterie aktuální generace Kii Soul EV je umístěna v zadní části vozu, což má sice za následek, že se zavazadlový prostor zmenšil o 73 l na 281 l, nicméně vás auto dokáže na jedno nabití dovést, až do výrobcem udávané vzdálenosti 212 km, a to s kombinovanou spotřebou 14,7 kWh na 100 km. Dobití baterie na 80 % z běžné sítě trvá v rozmezí od 14 do 18 hodin, z dobíječky Mennekes pak zabere 5 hodin. Ovšem zdaleka nejrychlejšího nabití se dočkáte, pokud zavítáte na některou z rychlodobíjecích stanic, kde takovéto nabití trvá pouze kolem půl hodiny.  

Jelikož Kia Soul EV cílí zejména na ekologicky smýšlející řidiče a rodiny, tak je zřejmé, že rychlost a výkon u tohoto auta nehrají prim. Důkazem budiž fakty, že maximální rychlost činí 145 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h zabere něco málo přes 11 vteřin, konkrétně 11,2 s a výkon vozu je 81 kW.  

Co se týče vybavenosti interiéru vozu, tak ten je na velmi dobré úrovni a Kia Soul EV je vybavena totožně jako nejvyšší verze klasické Kii Soul. Nejvýraznější změnu v interiéru pak oproti klasické verzi představují palubní přístroje, které jsou plně digitální a krom rychlosti na nich můžeme nalézt i údaje vhodné pro zobrazování v elektromobilu – stav baterie, ekologičnost jízdy či například množství rekuperované energie.  

Přečtěte si také:  Dvě třetiny leasingových společností zaznamenaly nárůst zájmu o elektromobily

Cena elektrické verze Kii Soul pak startuje na 869 980 Kč. Vyšší pořizovací cena je však kompenzována výrazně nižšími provozními náklady, které mohou být při vysokém počtu najetých kilometrů až o desítky tisíc korun ročně nižší oproti benzinové či dieselové verzi.  

crossovoer-kia-soul-ev-exterier