Kia e-Niro

Kia a Uber zahajují spolupráci na poli elektrické mobility v Evropě

Společnosti Kia Europe a Uber oznámily uzavření přelomové partnerské spolupráce na poli elektrické mobility, která urychlí přijetí vyspělých bezemisních elektromobilů s akumulátorovým pohonem napříč Evropou a přispěje k čistšímu a tiššímu prostředí v městských zónách.

V rámci uvedené partnerské spolupráce si řidiči platformy Uber budou moci pořídit za speciálních podmínek moderní akumulátorové elektromobily (BEV) značky Kia – včetně modelů e-Niro a e-Soul, čímž se Kia stane předním poskytovatelem elektrifikovaných vozidel v odvětví placené spolujízdy.

Nově uzavíraná partnerství v oblasti mobility jsou součástí průlomové strategie s označením ‚Plán S‘, kterou Kia představila v letošním roce s cílem do konce roku 2030 navýšit podíl ekologických vozů Kia v rámci globálních prodejů na 40 %. V rámci Plánu S chce Kia do konce dekády dosáhnout ročních celosvětových prodejů čistých elektromobilů v objemu 880 tisíc vozů, resp. ekologických vozidel v objemu 1,6 milionu vozů.

Přečtěte si také:  Toyota nadělila elektrickému bZ4X rychlejší nabíjení a větší pohodlí

Vývojové aktivity Kia se zaměřují na popularizaci akumulátorových elektromobilů – coby klíčové součásti strategického Plánu S k transformaci společnosti. Značka se dále chystá do roku 2026 posílit svoji globální modelovou nabídku uvedením 11 nových elektromobilů s akumulátorovým pohonem, z nichž sedm bude postaveno na pokrokové modulární platformě pro elektromobily (E-GMP). Nově uváděné modely budou zahrnovat osobní vozidla, modely SUV a vozy MPV napříč několika segmenty, ve všech případech s využitím předních odvětvových technologií k zajištění dlouhého dojezdu a vysokorychlostního nabíjení.

Uber rovněž usiluje o zásadní snižování uhlíkových emisí svého vozového parku s cílem stát se do roku 2030 zcela bezemisní platformou. Představil proto svůj plán v rámci své evropské sítě do roku 2025 provozovat přes 100 tisíc akumulátorových elektromobilů. Součástí tohoto cíle je i to, že polovinu celkové vzdálenosti ujeté řidiči Uber do roku 2025 v sedmi klíčových evropských městech – Amsterdamu, Berlíně, Bruselu, Lisabonu, Londýně, Madridu a Paříži – absolvují vozidla s nulovými emisemi.

Praktické zkušenosti s akumulátorovým elektromobilem

Na podporu širšího dopadu uvedené partnerské spolupráce připraví Kia a Uber společné marketingové a vzdělávací kampaně informující řidiče platformy Uber o možnostech elektromobilů s akumulátorovým pohonem. Kia bude dále nabízet testovací jízdy, aby si řidiči mohli vyzkoušet čistě elektrická bezemisní vozidla Kia na vlastní kůži.

Kia e-Niro s reálným dojezdem 455 km (s akumulátorem o kapacitě 64 kWh) nabízí spojení nekompromisní funkčnosti bezemisního elektromobilu s praktičností vyplývající z elegantního typu karoserie crossoveru. V kabině vozu se snoubí moderní design s velkorysým a odolným vnitřním prostorem včetně nejmodernější konektivity a technologií palubního infotainmentu, které příhodně doplňují hnací ústrojí s nulovými výfukovými emisemi. Nabití lithium-iont polymerového akumulátoru modelu e-Niro na 80 procent kapacity (při použití 100kW stejnosměrné rychlonabíjecí stanice) vyžaduje pouhých 54 minut.

Přečtěte si také:  Nový elektrický nový elektrický traktor Fendt e100 Vario se představuje

„Tato zajímavá partnerská spolupráce s platformou Uber předznamenává další významný milník pro akumulátorové elektromobily a udržitelnou bezemisní mobilitu v Evropě,“ uvedl Jason Jeong, prezident společnosti Kia Europe. „Čistota vzduchu v přehlcených centrech měst – jakožto i tiché prostředí bez zbytečného hlukového znečištění vlivem automobilového provozu – patří k našim nejvyšším prioritám. Tato důležitá partnerská spolupráce s platformou Uber je významným krokem na cestě k tomuto cíli, a jsme proto velice hrdí na to, že můžeme nabídnout moderní řadu akumulátorových elektromobilů, ať již jde o modely e-Niro a e-Soul.“

Komentuje Anabel Diazová, generální regionální manažerka společnosti Uber pro region EMEA: „Jsme hrdí na to, že můžeme ve spolupráci se značkou Kia zajistit, aby řidiči z celé Evropy měli přístup k nejlepším elektromobilům ve své třídě za dostupnou cenu. Mobilita s nulovými emisemi pro nás není jen cílem – je to nutnost. Vzhledem k tomu, že se Evropa znovu otevírá, jsme odhodláni hrát naši roli při čištění městské dopravy, takže toto partnerství je zásadní v našem úsilí o urychlení elektrifikace naší platformy v celé Evropě do roku 2030.“

Společnosti Kia a Uber dále s rostoucí poptávkou posílí své strategické spojenectví a nabídnou špičkové technologie akumulátorových elektromobilů na 20 evropských trzích.