SE_nabijeci_stanice_03

Kavčí Hory Office Park nainstaloval 10 nabíjecích stanic pro elektromobily a hybridy

Počet elektrických aut v Česku se loni zvýšil o téměř 90 procent na aktuálních 7103 vozů, uvádí Centrum dopravního výzkumu. Spolu s hybridy brázdí tuzemské silnice celkem 10 000 aut s externím dobíjením, které potřebují nabíjecí stanice. Na stoupající poptávku zareagovalo i komerční centrum Kavčí Hory Office Park, které letos instalovalo 10 nabíjecích stanic, dalších 8 přibude do konce roku. Rozhodlo se přitom pro řešení pomocí přípojnicového systému od Schneider Electric.

Vedení Kavčí Hory Office Park odpovědělo na zvyšující se počet elektromobilů a aktuálně využívá ve svých podzemních garážích v budově A i B unikátní řešení nabíjení elektromobilů pomocí nabíjecích stanic Smart Wallbox a přípojnicového systému Canalis. Instalovalo 8 nabíjecích stanic EVlink Smart wallbox a 2 nabíjecí stanice EVLink Parking. V průběhu letošního roku přibude dalších 8 nabíjecích stanic EVlink Smart wallbox. Jejich instalace je plánována na třetí čtvrtletí. K dispozici jsou nájemcům komerčních prostor a kanceláří.

Přečtěte si také:  Tempo růstu nabíjecích stanic pro elektromobily v Česku se zvyšuje. S elektromobily ale zbytku Evropy nestačíme

„Elektromobilita je sílící trend, na který jsme se rozhodli reagovat. Naši nájemci takovou možnost přivítali – možnost dobít si svůj vůz mají nejen jejich zaměstnanci, ale například i klienti, kteří do Office Parku přijedou na jednání. Jde tak o příjemný bonus, uvádí Jan Baxa Head of Asset Management společnosti CA Immo, která Kavčí Hory Office Park vlastní. Bonusem je pak detailní monitorovací systém a aplikace moje.smartev.cz, díky které mají uživatelé detailní přehled jak o nákladech na elektřinu, tak i o aktuálním stavu dobití. „Nabíjecí stanice jsou využívány pravidelně a jejich aktuální obsazenost je asi poloviční. Volili jsme nabíjecí stanice Smart Wallbox s ohledem na univerzálnost jejich použití jak pro elektromobily tak pro plug-in hybridní vozy. Rychlost nabíjení odpovídá připojenému elektromobilu a může dosáhnout až 150 km/hod,“ dodává Baxa.

Instalace nabíjecích stanic s sebou nese specifické požadavky na bezpečnost

O bezpečnosti nabíjecích stanic, která je jednou z priorit, informuje Leoš Kabát, specialista na elektromobilitu firmy Schneider Electric: „Jedná se o prověřenou a spolehlivou technologii, která zajišťuje bezpečnost celého procesu nabíjení – bezpečnost pro uživatele, pro elektromobil a infrastrukturu budovy. V záloze je ale i funkční řešení pro případ nouze. Použitý systém pro správu a řízení umožňuje v případě požáru automatické odpojení všech nabíjecích stanic od napájení. Samozřejmě je také možné využít tento vstup pro odpojení všech stanic vypínačem nouzového zastavení, který je umístěn v jejich blízkosti.“

Přečtěte si také:  ČEZ staví ultrarychlé dobíjecí stanice pro síť KM-PRONA. První funguje u Pece pod Sněžkou

Řešení instalovala firma SmartEV, která je dlouhodobým partnerem Schneider Electric na poli automobilového průmyslu.