elektromobil-skoda_enyaq_iv-zvuk

Jak zní plně elektrická ŠKODA ENYAQ iV? Poslechněte si její originální zvuk

Člověk se v prostoru orientuje podle zvuku. Máme tak vycvičené instinkty – slyšíme, zda a odkud se k nám blíží třeba auto nebo tramvaj. Jenomže elektrické automobily v nízkých rychlostech téměř neslyšíme. Proto vydávají výstražný zvuk, kterým okolí upozorňují, že jsou v pohybu.

Nejnovější přírůstek do rodiny značky ŠKODA, plně elektrické SUV ENYAQ iV, tento výstražný zvuk samozřejmě dostal také. A stejně jako design hraje dnes i zvuk jednotlivých vozů svou roli. V případě elektromobilů se budeme víc a víc setkávat s tím, že inženýři dají svému „dítku“ do vínku charakteristický rozjezdový zvuk. Ten nejnovější vznikal pod taktovkou Pavla Orendáše z vývojového centra ŠKODA AUTO a jeho týmu.

Přečtěte si také:  Peugeot dodá 11 elektrických a plug-in hybridních vozů Dopravnímu podniku Hlavního města Prahy

Ve spolupráci se skladateli

„ENYAQ iV je čistě elektrické vozidlo, takže byla docela velká výzva naladit zvuk tak, aby pasoval k jeho identitě. Zvuk se ladil v koncernové akustické laboratoři a od začátku byla zřejmá jedna věc: musí se jasně odlišovat od zvuku, který vydávají plug-in hybridní vozy,“ popisuje Pavel Orendáš.

Charakter zvuku se ladil s hudebními skladateli tak, aby vyhovoval modelům jednotlivých značek na platformě MEB . Zvuk je kompaktní v celém rozsahu rychlostního pásma od 0 do 25 km/h a charakterem má podle svých tvůrců hrát na emoce a podtrhovat jedinečnost vozu. Od začátku vývoje prý také bylo jasné, že tentokrát zvuk nebude napodobovat mechanický projev spalovacího motoru. Jak si sami můžete poslechnout, tóny jsou mnohem víc elektronické až futuristické.

Testováno na dobrovolnících

Nové a neotřelé je také technické řešení zabudování generátoru zvuku pro elektrickou platformu MEB. „Širokopásmový reproduktor a elektronika jsou společně integrovány do jednoho boxu o objemu jednoho litru. V rámci vývoje nesla tato konstrukce pracovní označení OneBox. Řešení umožnilo především optimalizovat hmotnost. Pro dokonalý zvuk a minimální odezvu do struktury vozu se při montáži na chladicí modul používají tři pryžové průchodky. Správnost řešení se potvrdila při prvních měřeních ve vozech – zvuk se šířil vyváženě na obě strany v přední části vozu a v kokpitu pak vytváří příjemně zatlumenou odezvu,“ vysvětluje vedoucí inženýr projektu.

Přečtěte si také:  Nissan urychluje přechod na plně elektrický pohon. Představí nové elektromobily

Možná vás napadne, zda se i takováto až donedávna neznámá funkce takříkajíc testuje na lidech. „Testuje. Na počátku se zvuk zkoušel s vybranou skupinou lidí a představili jsme ho i managementu. Následovalo interní měření ve vozech a ověření akustického limitu pro splnění legislativy. Zde odvedli pořádný kus práce kolegové z naší akustické laboratoře. Důležitým předpokladem k uvedení nového modelu na trh bylo získání homologace od nezávislého certifikačního úřadu,“ uzavírá Pavel Orendáš.