accident_auto_damage_vehicle_broken_total_damage_traffic_accident_police-619517

Jak získat odškodnění za smrt blízké osoby při dopravní nehodě

Stala se vaše blízká osoba obětí autonehody a vy nyní řešíte odškodnění za její smrt? Zjistěte, jak jej získat.

Kdy lze získat odškodnění za smrt blízké osoby při autonehodě

Odškodnění za smrt blízké osoby při dopravní nehodě je možné obvykle získat v situacích, kdy zesnulý nebyl výlučným viníkem nehody. Pokud dopravní nehoda s následkem smrti nastane, je obvykle viník nehody trestně stíhán za usmrcení z nedbalosti.

Odškodnění za smrt při autonehodě mohou pozůstalí žádat přímo u pojišťovny vozidla viníka, a to z titulu povinného ručení. Odškodnění pro pozůstalé je většinou možné uplatnit po zahájení trestního stíhání viníka nehody. Za předpokladu, že pozůstalí v tuto chvíli již mají k dispozici rozhodnutí policie o nehodovém ději a určení viníka nehody.

Existuje nějaká lhůta?

Někteří pozůstalí bývají zmateni, zda je nutné v nějaké lhůtě uplatnit odškodnění vůči viníkovi nehody v trestním řízení. Nicméně i když to policisté často tvrdí, pozůstalí nemají povinnost odškodnění uplatňovat do trestního řízení. Odškodnění za smrt při dopravní nehodě se totiž primárně řeší s pojišťovnou vozidla viníka nehody. Pokud si nejste jisti konkrétním postupem, vyplatí se obrátit na profesionální advokátní kancelář, která vás celým procesem provede.

Soudní spor není vždy potřeba

Mezi lidmi často panuje mýtus, že odškodnění za smrt blízké osoby při dopravní nehodě lze získat pouze soudním sporem. Ovšem pravdou zůstává, že to není podmínka. Odškodnění pro pozůstalé je totiž při předložení správné právní argumentace a důkazů možné získat také mimosoudně od pojišťovny vozidla viníka nehody, pokud nehrozí promlčení náhrad.

Přečtěte si také:  Nabíjecí stanice pro elektromobily a jejich bezpečná instalace

Pozor si však dávejte na případné trestní řízení, kdy stanovení spoluodpovědnosti zemřelého za autonehodu může způsobit krácení odškodnění.

Více informací o odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.