test-mercedes-benz-250-e-electric-drive

Jak v zimě pečovat o auto?

Zimy jsou náročnější i pro člověka – je třeba se pořádně teple obléknout a jíst dostatek vitamínů a ovoce, aby si na vás nepřišla chřipka. S auty je tomu úplně stejně. Sice je nemusíte oblékat a krmit vitamíny, ale více starat byste se o ně měli.

Zima je náročná i pro řidiče, na zledovatělé či zasněžené vozovce je snadné dostat smyk a nabourat. Chcete-li se toho vyvarovat, dobře o své auto pečujte. Mnohým problémům tím dokážete předejít a pro všechny ostatní je tady dobré povinné ručení.

Pečujte o autobaterii

Mezi lidmi panuje domněnka, že zima je pro autobaterii horší než léto. Pravda je to jen zčásti, samotná zima totiž bateriím neškodí. Musí ovšem čelit větší zátěži vlivem spotřebičů a obtížnějšího spouštění motoru. Pokud se vám za chladného rána hůře startuje, měli byste se mít na pozoru. Značí to totiž jediné – blíží se konec vaší baterie.

Jak se k baterii v zimě chovat?

  • Během startování vypněte všechny zbytečné spotřebiče, ať na ni není kladen takový nárazový nárok.
  • Místo odmrazování oken ventilací a vyhříváním si vezměte do ruky škrabku. Pokud okna chcete vyhřát, motor jde na volnoběh a baterii to moc neprospívá.
  • Omezte krátké jízdy, během nichž se baterie nedobíjí.

Vybavte sebe a své auto

Pro boj se zimou se velmi dobře hodí zejména škrabka. Dnes už ovšem existují i modernější možnosti, škrabka se dá nahradit rozmrazovacím sprejem. Nastříkáte, počkáte, setřete a je hotovo.

Přečtěte si také:  Nejvýkonnější hub v síti E.ON Drive v Česku dobije naráz 9 elektromobilů. Jeho výkon testují vozy Kia

Případně si pořiďte rovnou izolační fólii s vrstvou hliníku, kterou dáte na noc na čelní sklo. Je poměrně levná, ale i tak ji nezapomeňte uchytit pod stěrače či přivřít do dveří, ať ji neodfoukne vítr. Levnější variantou této fólie jsou staré noviny, karton, látka, bublinková fólie nebo deka.

Raději se chraňte

Už jsme zmiňovali povinné ručení, nicméně hodí se i havarijní pojištění nebo připojištění čelního skla. V životě se můžete dostat i do takových autonehod, za něž prostě nebudete moct. V zimě může způsobit nehodu i ten nejzkušenější řidič. Někdy jsou venkovní podmínky tak nevypočitatelné, že se auto snadno stane neovladatelným. Pokud je následná škoda jen peněžní, patříte mezi ty šťastnější.

podzimni-silnice