hytep_logo

Hyundai se stává členem HYTEP, České vodíkové technologické platformy

Společnost Hyundai Motor Czech, české zastoupení značky Hyundai, se stala členem České vodíkové technologické platformy HYTEP. Platforma HYTEP podporuje vývoj vodíkových technologií a zavádění vodíkového hospodářství v ČR, přispívá ke koordinaci aktivit subjektů vývoje vodíkových technologií a vodíkového hospodářství mezi sebou a v návaznosti na programy a domácí i zahraniční finanční zdroje.

„Společnost Hyundai vodíkovému pohonu věří. Nejen že budeme po otevření první veřejné vodíkové čerpací stanice v České republice připraveni zájemcům nabídnout náš model Nexo poháněný vodíkovým palivovým článkem, na globální úrovni úspěšně rozvíjíme celou řadu aplikací této technologie, sahající od nákladní automobilové dopravy přes městské autobusy až po stacionární generátory elektrického proudu,“ uvedl generální ředitel Hyundai Motor Czech Martin Saitz.

Přečtěte si také:  Symbio slavnostně otevírá svou gigafactory SymphonHy, největší integrovaný závod na výrobu vodíkových palivových článků v Evropě

„Jsme přesvědčeni, že naším členstvím v platformě HYTEP budeme moci ještě rozšířit svou roli při zavádění vodíkových technologií v oblasti mobility a přispět tak k jejich rozvoji i v České republice,“ dodal Saitz.

‚‚HYTEP se podílel na přípravě vodíkové části Národního akčního plánu čisté mobility, která vodíkovou mobilitu deklaruje jako jednu z možných cest k dekarbonizaci dopravy. Jsme rádi, že nyní vidíme první reálné dopady této práce. Již letos by měly být otevřeny tři veřejné plnicí stanice na vodík, a to v Praze, v Litvínově a v Brně. Zároveň nás těší, že se na českých silnicích objevují první vodíková vozidla. Rozvoj sítě plnicích stanic by měl pokračovat k asi 80 stanicím v roce 2030,‘‘ uvedl předseda představenstva HYTEP Aleš Doucek.

Značka Hyundai se tak zařazuje po bok dalších velkých hráčů na poli vodíkových technologií v České republice – mimo jiné i ÚJV Řež, s nímž aktivně spolupracuje při provozování modelu Nexo, prvního vozu s pohonem vodíkovým palivovým článkem přihlášeného na české registrační značky.

Přečtěte si také:  Firemním flotilám dominují elektromobily značky Škoda. Většinou je dobíjejí na pomalých nabíječkách

Hyundai Nexo je technologickou i designovou špičkou v nabídce značky Hyundai. Je praktickým SUV s dojezdem až 666 kilometrů dle metodiky WLTP. Nabízí všechny výhody ekologického a hospodárného provozu elektromobilu a přidává řadu dalších – své vodíkové nádrže načerpá do plné kapacity už za pět minut a navíc během svého provozu aktivně přispívá ke zlepšení životního prostředí filtrací okolního vzduchu. Na českém trhu by měl být v prodeji v druhém pololetí tohoto roku, v závislosti na otevření první vodíkové čerpací stanice určené pro veřejnost.