Hyundai_HDC-6_NEPTUNE

Hyundai představil studii nákladního vozidla HDC-6 NEPTUNE Concept s pohonem na vodík

Společnost Hyundai Motor Company (HMC) odhalila na severoamerickém veletrhu užitkových vozidel NACV (North American Commercial Vehicle Show) dvě nové studie. Oba koncepty jsou ukázkou produktů strategického plánu „Fuel Cell Electric Vehicle (FCEV) 2030 Vision“, zaměřeného na široké využití techniky palivových článků na vodík. Společnost HMC představila studii těžkého nákladního vozidla hmotnostní kategorie Class 8 s označením HDC-6 NEPTUNE Concept, zatímco společnost Hyundai Translead (HT), přední výrobce návěsů, vystavila nový koncepční mrazírenský návěs HT Nitro ThermoTech na čisté energie. Souprava koncepčního tahače a návěsu je pohledem do budoucnosti nákladní dopravy v USA i na celém světě.

https://auto-mania.cz/hyundai-chysta-vodikovy-nakladni-automobil-ukazal-designove-skici/

Hyundai je globálním lídrem v oblasti techniky palivových článků. Již v roce 2013 uvedl Hyundai na trh první velkosériově vyráběný a komerčně nabízený elektromobil s palivovými články. Hyundai představil v roce 2018 model NEXO, vyvinutý specificky pro elektrický pohon napájený palivovými články. Hyundai v prosinci 2018 investoval 6,4 miliardy USD do urychlení vývoje vodíkové společnosti i mimo segment osobních automobilů.

„Dnešním představením studie HDC-6 Neptune, prvního konceptu výhradně vodíkového užitkového vozidla společnosti Hyundai Motor Company, začínáme zkoumat příležitosti na trhu s užitkovými vozidly v USA,“ řekl Edward Lee, vedoucí obchodní divize užitkových vozidel Hyundai. „Kromě toho chceme spolupracovat s ostatními partnery na výstavbě vodíkového ekosystému pro užitková vozidla.“

Hyundai disponuje nezbytnými procesy a zkušenostmi pro vývoj kvalitních vozidel, která přispějí k realizaci vodíkového ekosystému v rámci vize FCEV 2030. Palivové články jsou ideálním řešením pro těžká užitková vozidla a dálkovou přepravu, protože nabízejí delší dojezd, vyšší užitečnou hmotnost, kratší doplňování paliva a nižší celkové náklady.

HDC-6 NEPTUNE reprezentuje nový vývojový stupeň nákladního vozidla hmotnostní kategorie Class 8 a ztělesňuje budoucnost svým designem, technickou výbavou kabiny i poháněcím ústrojím. Koncepční vozidlo dokládá vedoucí postavení značky Hyundai na cestě ke společnosti, neprodukující emise CO2, a je další evolucí vozidel s nulovými emisemi. Toto nákladní vozidlo budoucnosti naváže na dosavadní úspěchy společnosti Hyundai v segmentu užitkových vozidel. Užitková vozidla Hyundai se prodávají již ve 130 zemích celého světa.

Přečtěte si také:  Instalace trvá pouhých pět minut a ovládá se aplikací. Schneider Electric představuje Charge, chytrou nabíječku pro elektromobil

Hyundai si zvolil pro debut studie HDC-6 NEPTUNE Concept severoamerický veletrh užitkových vozidel NACV 2019, protože uvažuje o uvedení svých užitkových vozidel na americký trh. Užitková vozidla Hyundai se již etablovala na ostatních trzích, ale v USA jsou nyní vystavována poprvé. Hyundai začíná zkoumat různé příležitosti na americkém trhu a je také otevřený vůči spolupráci s ostatními partnery na budování vodíkového „ekosystému“ pro užitková vozidla.

Vizi trvale udržitelné mobility značky Hyundai rozšiřuje HT Nitro ThermoTech. Hyundai Translead představí jako jeden z prvních výrobců návěsů v Severní Americe mrazírenský návěs, využívající technologii mrazení kapalným dusíkem. Hyundai Translead mění koncepčním návěsem, vyvinutým ve spolupráci se společností Air Liquide, způsob přepravy s teplotami pod bodem mrazu. Bilance emisí oxidu uhličitého je u koncepčního návěsu HT Nitro ThermoTech až o 90 % nižší v porovnání s tradičními návěsy.

V expozici společnosti Hyundai Motor Company s výstavní plochou více než 1100 m2 je na veletrhu NACV vystavováno několik exponátů, reprezentujících strategii FCEV Vision 2030 značky Hyundai. Pro obě studie HDC-6 NEPTUNE Concept a Nitro ThermoTech jsou vyhrazeny speciální zóny. Návštěvníci se navíc mohou ponořit do virtuální reality, v níž si mohou prohlédnout interiér koncepčního vozidla HDC-6 nebo prozkoumat maketu sady palivových článků.

HDC-6 NEPTUNE Concept

Jedním z hlavních zdrojů inspirace pro design studie HDC-6 NEPTUNE Concept byly aerodynamické vlakové soupravy z let 1936 až 1959, které jsou skvělým příkladem průmyslového designu Art Deco. Henry Dreyfuss, průkopnický průmyslový designér 20. století, použil v 30. letech 20. století design ve stylu Art Deco u vlakových souprav, provozovaných v železniční síti New York Central Railroad. Vlaky s odvážným a současně ikonickým vzhledem byly ve své době ztělesněním největších zázraků techniky.

HDC-6 NEPTUNE přebírá tento designérský přístup, zaměřený na funkčnost, a novými způsoby kombinuje tvary s funkcí. Výsledkem je zcela jedinečné, nové řešení v segmentu užitkových vozidel, které současně nabízí holistický globální přístup.

Přečtěte si také:  Kia v interiérovém designu využívá udržitelné materiály na bázi přírodních vláken

„Pohon s palivovými články nám poskytl příležitost nově definovat klasickou typologii nákladních vozidel a jejich uspořádání,“ řekl Luc Donckerwolke, šéfdesignér koncernu Hyundai Motor Group. „Designérský tým divize užitkových vozidel Hyundai začínal s čistým listem papíru a zaměřil se na nově definovanou funkčnost, která mění veškerá měřítka, čímž přenáší užitková vozidla do budoucnosti.“

Tým designérů byl při vývoji studie HDC-6 NEPTUNE postaven také před další výzvy, spojené s konstrukčním uspořádáním vozidla. Při jejich řešení však nalézal nové způsoby, jak kombinovat estetiku s funkčností. Maska chladiče zabírá vzhledem k vyšším požadavkům na chlazení celou spodní část přídě koncepčního užitkového vozidla Hyundai HDC-6 NEPTUNE a její motiv pokračuje i po obou stranách vozidla. Tím vznikl velmi osobitý vzhled, který současně také zajišťuje maximální účinnost proudění vzduchu. Do masky chladiče jsou navíc začleněny výsuvné schůdky, které jsou jinak důmyslně ukryty. Kombinací konceptů bezkapotové a konvenční kapotové budky bylo dosaženo efektivního využití obestavěného prostoru a současně i vyšší úrovně ergonomie.

„HDC-6 NEPTUNE je konceptem nové generace elektricky poháněného nákladního vozidla s palivovými články, ztělesňujícím vizi mobility společnosti Hyundai pro globální vodíkovou společnost. Při jeho vývoji jsme inovativně využili kreativitu designérů Hyundai i naše aktuálně nejvyspělejší technologie,“ řekl SangYup Lee, vedoucí designérského centra Hyundai. „HDC-6 NEPTUNE se vyznačuje průkopnickým futuristickým konstrukčním uspořádáním, které umožňuje maximálně využít potenciál nové generace elektricky poháněných vozidel, napájených palivovými články. Za pozornost stojí zejména neotřelý přístup značky Hyundai k vnitřnímu designu a k mobilitě, založené na moderním životním stylu.“

Hyundai postupně upevňuje své globální vedoucí postavení v oblasti technologie palivových článků, a to i prostřednictvím společného podniku s firmou H2 Energy, s nímž uvádí na trh elektricky poháněná nákladní vozidla s palivovými články. V letech 2019 až 2023 dodá na švýcarský trh s užitkovými vozy 1600 těžkých nákladních vozidel s palivovými články. Americký trh je po vstupu značky Hyundai na evropských trh s užitkovými vozidly další důležitou fází v realizaci vize FCEV 2030.

Přečtěte si také:  Nové kombi Opel Astra Sports Tourer Electric vyjíždí na první trh

HT Nitro ThermoTech Concept

Koncepční návěs HT Nitro ThermoTech je reakcí na rostoucí poptávku po čisté přepravě, která sníží emise skleníkových plynů a současně i závislost na fosilních palivech, ale přitom si zachová mimořádnou konkurenceschopnost.

Koncepční návěs HT Nitro ThermoTech je optimální pro přepravu produktů v chladírenském řetězci. Nízkých teplot je dosaženo rychleji než u tradičních mrazírenských návěsů a precizní elektronické řízení udržuje požadovanou teplotu. Systém inteligentního řízení a nezávislý zdroj chladicího výkonu maximalizují tepelnou účinnost. Koncepční návěs HT Nitro ThermoTech není ovlivňován venkovními teplotami. Maximální chladicí výkon je vždy k dispozici i v situacích, kdy je spalovací motor nákladního vozidla vypnutý nebo běží na volnoběh.

Chladicí jednotka koncepčního návěsu HT Nitro ThermoTech pracuje téměř nehlučně, čímž významně snižuje hlučnost pro řidiče i okolí, například v místě vykládky. To je významnou výhodou zejména pro noční zásobování obchodů v centrech měst i na předměstích, kde je hluk velmi často vnímán jako zvlášť nežádoucí.

„Prezentovaný koncept mrazírenského návěsu představuje významný pokrok v našem nepřetržitém úsilí o korporátní společenskou odpovědnost,“ řekl Bongjae Lee, generální ředitel společnosti Hyundai Translead. „Hyundai Translead přispívá vývojem inovativních technologií k velmi účinnému řešení klimatických změn. HT Nitro ThermoTech snižuje emise a současně poskytuje spolehlivou a hospodárnou přepravu chlazených a mrazených potravin.“

Koncepční návěs HT Nitro ThermoTech navíc zaujme novým designem s vylepšenou nosnou konstrukcí. Boční a čelní stěny společně se střechou jsou vyrobeny z jednodílných sendvičových panelů s pěnovou výplní a povrchovou vrstvou speciálního kompozitu, vyztuženého vlákny. Stěny jsou přitom vyrobeny bez nosných sloupků a střešních oblouků. Design s jednodílnými panely vyplněnými strukturální pěnou snižuje hmotnost návěsu navzdory vyšší tuhosti stěn a účinnější tepelné izolaci, a to při zachování stejného objemu nákladového prostoru. Zdokonalené nosné panely jsou přilepeny k nosníkům, což minimalizuje tepelné mosty, zabraňuje riziku zatékání a umožňuje čistější vzhled.