Hyundai_Ineos
NEWS Vodík (FCEV)

Hyundai Motor Company a INEOS spolupracují na realizaci vodíkové ekonomiky

Společnosti Hyundai Motor Company a INEOS oznámily, že podepsaly memorandum o shodě ohledně výzkumu nových příležitostí k urychlování realizace globální vodíkové ekonomiky.

Hyundai a INEOS budou společně zkoumat příležitosti k výrobě a dodávkám vodíku a také ke globálnímu využívání vodíkových zařízení a technologií. Obě společnosti budou zpočátku podporovat realizaci projektů veřejného i soukromého sektoru, zaměřených na budování vodíkového hodnotového řetězce v Evropě.

Přečtěte si také:   Toyota bude dodávat moduly palivových článků do nákladních aut

Dohoda také zahrnuje posouzení možnosti využití patentovaného systému palivových článků Hyundai pro nedávno představené vozidlo INEOS Grenadier 4×4. Tato spolupráce je důležitým krokem ve snaze značky INEOS již v rané fázi diverzifikovat nabídku poháněcích ústrojí.

Patentovaný modulární systém palivových článků Hyundai, který budou využívat vozidla INEOS v rámci testů, již prokázal svou spolehlivost a účinnost v SUV Hyundai NEXO. První SUV na světě, nabízené výhradně s pohonem na vodík, má ze všech vodíkových vozidel na trhu nejdelší dojezd. Hyundai je jednou z vůdčích společností v oblasti technologie palivových článků a jako první na světě zahájil v roce 2013 velkosériovou výrobu elektromobilů napájených palivovými články.

„Rozhodnutí společnosti INEOS vyvinout elektromobil s palivovými články a podílet se na výstavbě vodíkového ekosystému je dalším milníkem na cestě k trvale udržitelné a čisté dopravě,“ řekl Saehoon Kim, viceprezident a vedoucí Centra palivových článků ve společnosti Hyundai Motor Company. „Hyundai je přesvědčen o tom, že výsledkem bude důležitá alternativa s nízkými emisemi oxidu uhličitého, využitelná napříč mnoha odvětvími. Doufáme také, že naše know-how v oblasti vodíkových palivových článků, získávané po dlouhá desetiletí, přinese synergie ve spojení se znalostmi společnosti INEOS v oboru chemie a umožní hromadnou výrobu ekologického vodíku a palivových článků pro model Grenadier.“

Peter Williams, technický ředitel společnosti INEOS, řekl: „Smlouva mezi společnostmi INEOS a Hyundai přináší oběma společnostem nové příležitosti k dalšímu posílení jejich vedoucí role v čisté vodíkové ekonomice. Díky společnému posuzování nových výrobních procesů, technologií a aplikací, v kombinaci s našimi současnými schopnostmi se dostáváme do jedinečného postavení. V něm budeme schopni uspokojit nově vznikající poptávku po cenově dostupných nízkouhlíkových zdrojích energie a budoucí požadavky náročných majitelů vozidel s pohonem 4×4.“

INEOS nedávno založil nový podnik na vývoj a výstavbu čistých vodíkových kapacit v celé Evropě, které podpoří vývoj směřující k bezuhlíkové budoucnosti. Společnost v současnosti vyrábí 300 000 tun vodíku ročně, převážně jako vedlejší produkt chemické výroby.

Přečtěte si také:   Vysoká škola Báňská si pořídila vodíkovou Toyotu Mirai

INEOS je prostřednictvím své dceřiné společnosti INOVYN největším provozovatelem elektrolýzy v Evropě. Jedná se o zásadní technologii, která používá energii z obnovitelných zdrojů k produkci vodíku určeného pro výrobu elektrické energie, dopravu a průmyslové využití. INEOS má díky svým zkušenostem se skladováním vodíku a specifickou manipulací s tímto prvkem v kombinaci s osvědčeným know-how v oblasti technologie elektrolýzy jedinečnou pozici, v níž může urychlovat pokrok k bezuhlíkové budoucnosti založené na vodíku.

Společnost Hyundai Motor Group oznámila již v roce 2018 svůj střednědobý až dlouhodobý plán, Fuel Cell Vision 2030, který počítá do roku 2030 se zvýšením roční výroby systémů vodíkových palivových článků na 700 000 jednotek.