Hyundai-Hydrogen-Mobility
NEWS Vodík (FCEV)

Hyundai a H2 Energy založí společný podnik „Hyundai Hydrogen Mobility“, který bude hrát vedoucí roli v evropském „ekosystému“ vodíkové mobility

Společnosti Hyundai Motor Company a H2 Energy AG v pátek 12. dubna oznámily, že podepsaly smlouvu o společném podniku Hyundai Hydrogen Mobility, jehož cílem bude hrát vedoucí roli v rychle se rozvíjejícím evropském „ekosystému“ vodíkové mobility.

Hyundai Motor dodá v letech 2019 až 2025 společnému podniku Hyundai Hydrogen Mobility 1600 těžkých nákladních vozidel s elektrickým pohonem napájeným palivovými články. Společný podnik poskytne formou leasingu velkou část těchto nákladních vozidel, poháněných palivovými články, švýcarskému sdružení pro vodíkovou mobilitu, H2 Mobility Switzerland Association, jehož členy jsou významní provozovatelé čerpacích stanic, dopravní a logistické společnosti a další průmyslové podniky, které podporují vodíkovou mobilitu ve Švýcarsku.

Společný podnik bude postupně rozšiřovat své aktivity i na trhy za hranicemi Švýcarska.

Hyundai Hydrogen Mobility plánuje také vstup na trh s vodíkem prostřednictvím dceřiné společnosti, která vyrábí a dodává vodík ve Švýcarsku, s výhledem na rozšíření prodeje i do ostatních evropských zemí.

Hyundai očekává, že založením společného podniku Hyundai Hydrogen Mobility získá pevné postavení na švýcarském trhu. Vzhledem k velmi vysokým sazbám silniční daně pro nákladní vozidla na naftu lze předpokládat, že poptávka po nákladních vozidlech s palivovými články v této alpské zemi poroste. Švýcarsko tímto způsobem motivuje provozovatele vozových parků k přechodu z nákladních vozidel spalujících naftu na vozidla s nulovými emisemi.

Hyundai plánuje, že si v dlouhodobém horizontu vybuduje významné, trvale udržitelné postavení na evropském trhu užitkových vozidel s palivovými články, a stane se tak průkopníkem „zelené“ mobility v podmínkách přísné legislativy, omezující emise oxidu uhličitého.

Přečtěte si také:   Toyota dodá 60 vodíkových autobusů pro Štrasburk

„Hyundai Motor touto smlouvou posílí své obchodní aktivity napříč vodíkovými ‚ekosystémy‘ ve Švýcarsku a dalších zemích. Společný podnik nám umožní učinit první krok k úspěšnému vstupu na širší evropský trh s našimi elektricky poháněnými nákladními vozidly, vybavenými palivovými články,“ řekl In Cheol Lee, výkonný viceprezident a vedoucí divize užitkových vozidel ve společnosti Hyundai Motor. „Hyundai Motor i  nadále potvrzuje své technické know-how v oblasti vodíkového pohonu a jako inovativní a ekologicky zaměřený globální výrobce automobilů uskutečňuje celosvětově první, potenciálně úspěšný projekt komercializace nákladních vozidel s palivovými články.“

H2 Energy disponuje komplexními kompetencemi v rámci švýcarského vodíkového „ekosystému“, který zahrnuje výrobu vodíku a jeho distribuci, plnicí stanice, poskytování vozidel s palivovými články a další oblasti. Společnost nabízí také technická řešení a poradenství na základě technického know-how, rozsáhlé infrastruktury, silného postavení na trhu a úzké spolupráce s dalšími společnostmi v tomto oboru.

„Hyundai tak znovu potvrzuje svou roli světového lídra v oblasti vodíkové technologie. Hyundai tentokrát proráží cestu nezastavitelnému trendu, který směřuje k ekologické mobilitě v segmentu těžkých nákladních vozidel v Evropě a dalších regionech,“ řekl Rolf Huber, předseda představenstva společnosti H2 Energy. „Jsme velmi hrdí, že jsme jako partneři ve společném podniku aktivními účastníky tohoto průkopnického projektu. Kromě podpory obchodu s nákladními vozidly, poháněnými palivovými články, vytvoří H2 Energy příslušný ‚ekosystém‘, který se dokáže flexibilně přizpůsobovat požadavkům na provoz těchto vozidel.“

Hyundai bude postupně rozšiřovat výrobu, aby uspokojil poptávku v Evropě, a poté zahájí prodej užitkových vozidel s palivovými články i v ostatních světových regionech, včetně USA a tuzemského trhu v Koreji.

Přečtěte si také:   Ford Pro a Deutsche Post DHL Group spojily své síly, aby elektrifikovaly doručování na poslední vzdálenosti po celém světě

Hyundai Motor je světovým lídrem vývoje techniky palivových článků na vodík. Hyundai představil již v roce 2013 model ix35 Fuel Cell (na některých trzích známý pod označením Tucson Fuel Cell), a stal se tak prvním výrobcem automobilů na světě, který zahájil prodej elektromobilů s palivovými články. NEXO – druhá generace FCEV značky Hyundai s dojezdem 609 kilometrů (podle korejské metodiky pro homologaci) – vypouští do ovzduší pouze čistou vodní páru a za jízdy čistí vzduch.

Technika elektrického pohonu s palivovými články je oproti systému napájenému z akumulátorů výhodnějším řešením pro velká užitková vozidla, jako jsou nákladní vozidla a autobusy. Technika palivových článků ponechává více nákladového prostoru a snižuje hmotnost vozidla. Čím větší je vozidlo, tím nákladově efektivnější jsou palivové články. Tato technika proto nabízí v segmentu užitkových vozidel širokou škálu příležitostí.

Palivové články společnosti Hyundai Motor představují exkluzivní řešení pohonu vozidel pro každodenní provoz, od osobních vozů až po užitková vozidla, a reprezentují její nepřetržité úsilí o trvale udržitelnou dopravu.

Koncern Hyundai Motor Group zahájil podporu růstu odvětví palivových článků a souvisejících oborů na celém světě v rámci své strategie „FCEV Vision 2030“. Cílem vizionářského projektu je vytvoření globální vodíkové společnosti, která bude využívat techniku na vodík i mimo oblast dopravy.