Honda e and Frankfurt International Motor Show 2019

Honda představuje další kroky směrem k elektrifikaci v Evropě

Společnost Honda dnes na frankfurtském autosalonu 2019 učinila několik oznámení, v jejichž rámci dosud nejvíce přiblížila svoji strategii „Electric Vision“ pro Evropu.

Podle této strategie se společnost zavazuje k tomu, že do roku 2025 budou všechny její automobily prodávané v Evropě elektrifikované. Prvním krokem v rámci tohoto plánu bylo uvedení hybridního modelu CR-V, po němž následovalo představení prototypu vozu Honda e na letošním ženevském autosalonu. Prototyp byl v průběhu léta představen po celé Evropě a na frankfurtském autosalonu společnost Honda poprvé představila konečnou sériově vyráběnou verzi.

CEO a prezident společnosti Honda Motor Europe, pan Katsushi Inoue, k tomu uvedl: „Světovou premiérou modelu Honda e jsme dnes jsme podnikli další krok na cestě za naší elektrifikovanou vizí. Je to jedinečný elektromobil, který mohl vzniknout pouze ve společnosti Honda. Vyniká dynamickými jízdními vlastnostmi a novou úrovní konektivity.“

U příležitosti prvního veřejného představení modelu Honda e pan Tom Gardner, viceprezident společnosti Honda Motor Europe, potvrdil informace o dalším klíčovém uvedení modelu této značky na trh: „V roce 2020 společnost Honda zahájí prodej vozu Jazz nové generace a již dnes můžeme potvrdit, že tento model bude uveden na evropský trh s hybridní technologií, která bude představovat jedinou variantu hnacího ústrojí.“

Osobními vozy to však neskončilo. Na ženevském autosalonu společnost Honda potvrdila svůj záměr vstoupit do energetického odvětví s řadou řešení v oblasti nabíjení a řízení energií. Zde ve Frankfurtu společnost ukázala, jak lze její technologie využít k podpoře dobíjení vozidel nejen tehdy, kdy uživatelé mohou parkovat mimo ulici, ale i v případech, kdy žijí v hustě osídlených městských oblastech a mohou parkovat pouze na ulici.

Přečtěte si také:  Registrace nových osobních elektromobilů během prvního kvartálu v Česku meziročně klesly o 1,8 %

Honda Power Charger

Uživatelům, kteří mají možnost dobíjet si svůj elektromobil doma, nabídne Honda nabíjecí jednotku Power Charger, která umožňuje optimální dobíjení střídavým proudem. Tato jednotka je tvořena dobíjecím systémem, který lze připevnit na zeď nebo na podstavec. Má maximální výstupní výkon 7,4 kW (jednofázová rozvodná soustava) nebo 22 kW (třífázová rozvodná soustava). Díky těmto výkonům mohou majitelé modelu Honda e dobít svůj vůz na 100 % kapacity za 4,1 hodiny (délka vypočítána pro dobíjení od okamžiku zobrazení kontrolky dobití na přístrojové desce), pokud hodnota proudu činí 32 ampér. Toto dobíjení je tak znatelně rychlejší než prostřednictvím běžné zásuvky.

Systém dobíjení pro města ve spolupráci s firmou Ubitricity

Jedním z problémů, se kterým se potýkají řidiči elektromobilů ve městech, je nedostatečná nabíjecí infrastruktura. S cílem vyřešit tento problém vyvinula Honda – ve spolupráci s firmou Ubitricity, která se specializuje na oblast dobíjení – řešení, které usnadňuje řidičům dobíjení ve městě. Tato technologie umožňuje nainstalovat nabíjecí jednotky na sloupy veřejného osvětlení. Díky jedinečnému řešení přívodního kabelu s mobilním měřicím zařízením lze náklady za dobíjení odečíst přímo z tarifu zákazníka, čímž odpadá nutnost registrace u různých dodavatelů.

Honda Power Manager Prototype

Řešení Honda Power Manager Prototype je ukázkou obousměrného systému, který propojuje elektromobily s chytrou elektrickou sítí. Tato technologie připojení „vozu k síti“ umožňuje inteligentní odběr a distribuci elektrické energie mezi elektromobily a rozvodnou sítí. Výsledkem je zvýšení rovnováhy mezi poptávkou po elektřině a její nabídkou a lepší využití obnovitelných zdrojů.

Přečtěte si také:  Pochvala od autoklubu ADAC: Volkswagen ID.3 přesvědčil v dlouhodobém testu na 100 000 km

Rozvoj těchto nabíjecích funkcí povede k další integraci elektromobilů s existující rozvodnou sítí. Pomocí energie v akumulátoru vozidla bude možné napájet domácnost nebo převádět
v době vysoké poptávky energii do rozvodné sítě. Akumulátor vozu může být následně dobit v čase nižší poptávky, a to podle limitů stanovených uživatelem.

Společnost Honda vyvinula tuto technologii s firmou EVTEC. Zkušební provoz této technologie bude pokračovat i nadále, až do budoucího komerčního využití technologie na počátku 20. let. (2020)

Ukázka chytrého rozvodného systému na stánku Hondy seznámí návštěvníky s tím, jak lze efektivně skladovat elektrickou energii z obnovitelných zdrojů a převádět ji dále do domácnosti nebo ji prodávat do sítě, což do budoucna pro vlastníky elektromobilů představuje příležitost k dosažení příjmů.

Ukázkový projekt v Londýně využívá v součinnosti s místním úřadem zkušební jednotky EVTEC. Elektrickou energii lze využít k nabíjení elektromobilů i napájení budov a v případě potřeby ji lze vracet zpět do sítě.

Plány na komerční využití

Společnost Honda ve Frankfurtu potvrdila, že na trh uvede v průběhu roku 2020, souběžně s uvedením vozu Honda e, první komerční služby v segmentu energií. Prvními zeměmi pro komerční nabídku budou Spojené království a Německo, další evropské trhy budou následovat.