siemens-dobijeci_stanice

Firemní dobíjecí stanice Siemens zdarma dodala zelenou energii pro dobití 2 600 elektromobilů

Společnost Siemens je jedním z průkopníků v oblasti elektrické mobility. Již od roku 2018 mají zákazníci možnost si zcela zdarma dobít svůj elektrický vůz u dobíjecí stanice typu CPC 50 umístěné přímo u sídla společnosti v Siemensově ulici v pražských Stodůlkách.

Dobíjecí stanice byla zprovozněna na konci března 2018. Za téměř 3 roky provozu dodala zdarma svým zákazníkům celkem 94 263 kWh. Při průměrné ceně elektřiny 4,46 Kč/kWh v letech 2018-2020 tak Siemens dodal na podporu elektromobility elektřinu za 420 tis. Kč. Všechna energie, kterou společnost český Siemens ve vlastních lokalitách využívá, má certifikaci zelené energie a pochází z obnovitelných zdrojů.

Rostoucí trend elektromobility dokazuje i samotná spotřeba energie z dobíjecí stanice v Siemensově ulici. „Již v roce 2018 jsme evidovali odběr téměř 17 000 kWh. Další rok se spotřeba odebrané elektřiny vyšplhala na více než dvojnásobek. I přes koronavirovou pandemii, a s tím spojenou nižší mobilitou, dodala naše dobíjecí stanice v loňském roce zákazníkům více než 43 000 kWh,“ uvedl Martin Šilar, koordinátor aktivit pro elektromobilitu v Siemens, s.r.o.

Přečtěte si také:  Premium Platform Electric (PPE): Technologický skok pro příští generaci zcela elektrické prémiové mobility od značky Audi

Průměrná kapacita baterie elektromobilu je 36 kWh. Za dobu svého provozu by tak stanice na Siemensově plně dobila více než 2 600 elektrických aut. Čistě elektrický vůz ID.3 z dílny Volkswagen při uváděné tabulkové spotřebě 16,1 kWh/100 km by s takovým množstvím elektřiny urazil téměř 89 144 km, což odpovídá téměř 15 cestám kolem zeměkoule. Spotřeba elektřiny je ale spojena nejen s provozem elektromobilů. Typická česká tříčlenná domácnost spotřebuje ročně kolem 2 220 kWh. Elektřina spotřebovaná pro dobíjení elektromobilů na CPC 50 na Stodůlkách by tak vystačila pro roční spotřebu 42 běžných českých tříčlenných domácností.

Dobíjecí stanici využívají také firemní elektromobily Siemens. Aktuálně počet elektromobilů v regionální společnosti Siemens a její výrobních závodech čítá 33 plně elektrických nebo hybridních vozů.

siemens-dobijeci_stanice-statistiky