2022-toyota-bz-compact-suv-concept- (1)

Evropská premiéra vývojové studie Toyota bZ Compact SUV Concept

Toyota v Bruselu poprvé na evropské půdě představila novou vývojovou studii Toyota bZ Compact SUV Concept. Ukázala tak, jak by mohl vypadat další vývoj vozů s označením „bZ“, tedy Beyond Zero.

Nový koncept se řadí do automobilového segmentu C-SUV (kompaktní vozy SUV), jenž je v Evropě vůbec nejvýznamnější. Nová studie bateriového elektromobilu bZ Compact SUV Concept společně s konceptem Toyota C-HR prologue dokládá technologicky všestranný přístup značky, který zákazníkům umožňuje snížit vlastní uhlíkové emise, naplňuje různorodé potřeby zájemců a zajišťuje trvalou udržitelnost prostřednictvím stále širší nabídky produktů.

Přečtěte si také:  Toyota v USA začala vyrábět elektřinu a vodík z bioplynu

Vývojovou studii Toyota bZ Compact SUV Concept navrhlo francouzské návrhářské a vývojové centrum Toyota European Design and Development (ED2) jako výhradně bateriový elektromobil (BEV) s uplatněním čistého a vitálního designu.

Nulové emise a udržitelné ekologické materiály

Vůz prezentuje minimalistický design. Koncept představuje vozidlo s nulovými emisemi, využívající udržitelné a ekologické materiály, které současně přinášejí agilní jízdní schopnosti, špičkové technologie a stylový vzhled.

Aerodynamická podoba konceptu jde ruku v ruce s futuristickým vzhledem včetně kol vytlačených do samotných rohů karoserie ve prospěch dravého postoje – vozidlo tak evokuje dojem pohybu i ve chvílích, kdy nehnutě stojí na místě. O pokročilých technologiích vypovídají krátké převisy a šípovité tvary vozidla, zatímco zužující se kabina působí dojmem agility ve prospěch nízkého aerodynamického odporu.

Sedadla jsou z rostlinných a recyklovaných materiálů

Ostré stylistické ztvárnění pokračuje v interiéru s luxusními povrchy a celkově výrazným vzhledem. Za zmínku stojí zejména ekologické materiály, jako např. sedadla vyrobená z rostlinných a recyklovaných materiálů v souladu s motivem Beyond Zero. Palubní osobní asistent zajišťuje propojení řidiče a zbytku posádky s vozidlem prostřednictvím zvuků a světelných prvků, které se přesouvají po kabině v reakci na požadavky či příkazy předních a zadních pasažérů.

Přečtěte si také:  Modelová řada Škoda Enyaq překonala hranici 200 000 vyrobených kusů

Toyota prostřednictvím filozofie Beyond Zero prezentuje vizi budoucnosti, kdy se dosahuje uhlíkové neutrality praktickým zaváděním celého portfolia produktů používajících vyspělé technologie pohonů na alternativní paliva, resp. pohonů s nulovými emisemi. Toyota plánuje, že na evropské trhy do roku 2026 uvede celkem šest modelů s označením bZ, tedy Beyond Zero. Různorodé portfolio elektrifikovaných produktů pak Toyotě napomůže dosáhnout globálního cíle uhlíkové neutrality do roku 2050.

Další informace o tomto koncepčním modelu budou zveřejněny v průběhu prosince 2022.