test-mercedes-benz-250-e-electric-drive
Další zprávy NEWS

Elektromobily a cena elektřiny: Vyplatí se tohle auto, nebo ne?

Chcete jezdit v tichém voze, mít menší negativní dopad na planetu nebo ušetřit, možná jste již přemýšleli o elektromobilu. Na našich silnicích ještě stále nejezdí mnoho elektromobilů, spíš se setkáte s hybridy. Jejich pozvolný nástup je však nevyhnutelný. Do roku 2030 by v Evropě auta do zásuvky měla převládat.

Před rokem jezdily na českých silnicích zhruba dva tisíce elektromobilů. Veřejnost od jejich nákupu nejvíce odrazuje dostupnost dobíjecích stanic a cena elektřiny. Skutečně je elektřina tak drahá, že se elektromobil nevyplatí?

Vyplatí se vám při velkém nájezdu

Jestliže autem vyjíždíte z garáže jen sem tam, elektromobil se vám pravděpodobně nevyplatí. Důvodem není ceník elektřiny, nýbrž vysoká pořizovací cena automobilu. Elektromobil může vycházet levněji než benzinový vůz cca po 200 000 najetých km. To však počítáme s levným elektromobilem Škoda Citigo iV, jehož pořizovací cena není ani půl milionu. U Tesly bychom se samozřejmě dostali k jiným číslům.

Speciální tarif pro majitele elektromobilů

Stát i dodavatelé energií se snaží nákup elektromobilů podpořit. Počet dobíjecích stanic postupně vzrůstá, takže strach, že byste zůstali někde trčet bez možnosti dobít baterii, je téměř zbytečný. Tedy aspoň ve větších městech a do budoucna se bude situace určitě zlepšovat. Dobíjecí stanice u nás poskytují různí provozovatelé a různí se také ceny.

Nejlevnější je stále domácí nabíjení, i když má jednu nevýhodu – dlouho trvá. Auto je třeba nabíjet skutečně celou noc, zatímco s ultrarychlou nabíječkou IONITY máte k dispozici výkon až 350 kW. Na druhou stranu vás nemusí příliš trápit, že je auto v zásuvce zapojené celou noc. ČEZ, E.ON i PRE nabízí zákazníkům speciální tarify pro dobíjení elektromobilů. V rozmezí 18:00 až 8:00 vám domů proudí levnější elektřina a tu samozřejmě můžete využít i na další potřeby v domácnosti.

Přečtěte si také:   Plně elektrické FUSO eCanter se představuje

Elektromobil: Ano, nebo ne?

Otázkou je spíš kdy. V budoucnu bude pro auto elektřina zcela běžným palivem, takže se tomu prostě nevyhnete.