elektromobil-volkswagen-id3- (1)

Elektromobilita je pro Volkswagen Financial Services prioritou

Pro společnost Volkswagen Financial Services, která patří k předním hráčům na českém trhu autofinancování, je udržitelná mobilita klíčovým prvkem její strategie. Proto se snaží podporovat rozvoj elektromobility nejen nabídkou produktů a služeb, ale i edukačními aktivitami. V listopadu se její zástupci zúčastnili i dvou akcí cílených na elektromobilitu: veletrhu čisté mobility e-SALON a konference Zero Emission fórum 2022.

O budoucnost elektromobility se podle odborníků z Volkswagen Financial Services nemusíme obávat. Zájem o elektrické vozy se v České republice pozvolna zvyšuje. Na čele jsou zejména velké nadnárodní firmy, ale zájem se postupně zvyšuje i mezi menšími firmami a retailovými klienty. „Očekáváme, že podíl elektromobilů na vozech, které financujeme, v dalších letech výrazně poroste. Chceme nabízet udržitelnou mobilitu po celou dobu životního cyklu vozidla i po celou dobu aktivního řidičského věku našich zákazníků, to je základem naší strategie do roku 2030. Udržitelnost je samozřejmě klíčová i pro fleetovou klientelu. Dosažení nulové uhlíkové stopy se týká nejen vozů, které budeme financovat, ale i veškerého našeho provozu,“ řekl Vratislav Strašil, jednatel Volkswagen Financial Services.

Přečtěte si také:  Registrace nových osobních elektromobilů během prvního kvartálu v Česku meziročně klesly o 1,8 %

Infrastruktura se postupně buduje

Často probíraným tématem je infrastruktura dobíjecích stanic, která se v České republice postupně buduje. Právě doba nabíjení a obava z dostupnosti dobíjecích stanic jsou některými z důvodů, proč je zájem o elektrovozidla u fyzických osob o něco střídmější. Stát i jednotlivá města by však mohla rozvoj podpořit a myslet na nabíjecí stanice při výstavbě nových městských částí. Popularitu elektromobility by pomohly zvýšit také dotace ze strany státu.

Jedním z hlavních důvodů zdrženlivosti při pořízení elektrovozu stále zůstává jeho kupní cena. Zájemci o pořízení vozu však mohou uvažovat o úvěru nebo operativním leasingu. Volkswagen Financial Services klientovi při pořízení elektrického vozidla nabízí kompletní služby s cílem co nejvíce mu přesun z vozidla s konvenčním motorem na vozidlo poháněné elektřinou usnadnit. Mezi tyto služby patří výhodnější pojištění pro elektrická vozidla nebo servis, který je dokonce levnější než u spalovacích motorů. Dále pak financování domácích dobíjecích stanic, k němuž v budoucnu přibudou poradenské služby ohledně zmíněných dotací.

„Snažíme se být aktivní – a již dnes dokážeme firemním zákazníkům financovat kromě auta i infrastrukturu, tedy nástěnnou dobíjecí stanici wallbox. Obojí se pak splácí v rámci pravidelných měsíčních plateb. Podobným způsobem pak můžeme například našim dealerům pomoci s úpravou prodejny na nové standardy, které vyžadují dobíjecí stanice. Nabízíme také naše know-how, jak využít případné dotace,“ uvedl Vratislav Strašil.

Budoucnost elektromobility

Aktuálním otázkám spojeným s elektromobilitou se věnovalo i listopadové Zero Emission fórum 2022. Mezi témata patřily například vlivy pandemie covidu-19 či války na Ukrajině a jejich dopady na automobilový průmysl, na rozvoj elektromobility. Dále pak jaký je význam Green Dealu a jaké příležitosti pro automobilový průmysl a jeho transformaci přináší. V neposlední řadě se diskutovalo o výzvách a příležitostech elektromobility v ČR.

Na konferenci vystoupil i jednatel Volkswagen Financial Services Vratislav Strašil. „Zákazníci a obchodní partneři z řad dealerů se mě často ptají, jak válka na Ukrajině ovlivní rozvoj elektromobility napříč Evropou v návaznosti na Green Deal. Jsem přesvědčen, že elektromobilita pojede dál. Evropa je toho důkazem. Příklon k elektromobilitě je součástí dlouhodobých strategií EU, jednotlivých států i soukromých společností a jednotlivé automobilky do vývoje a výroby investovaly velké prostředky. Zásadní teď bude, nakolik se podaří urychlit rozšiřování sítě dobíjecích stanic a případná podpora prodejů elektrických vozů od státu,“ řekl mimo jiné v panelové diskusi.

Přečtěte si také:  Jsou evropské země připravené na elektrifikaci nákladních vozidel?

Společnost Volkswagen Financial Services se účastnila i veletrhu čisté mobility e-SALON, který proběhl v listopadu v Praze. Jako přední hráč na českém trhu financování vozů, který aktivně podporuje e-mobilitu, zde prezentoval možnosti financování elektromobilů. Na konkrétních příkladech ukazovali zástupci Volkswagen Financial Services návštěvníkům veletrhu, že při správně zvoleném financování je elektromobil dosažitelným vozem.