Volkswagen-Future-Electronic-Engineer-Program
Elektromobil (EV) NEWS

Elektrická ofenziva: Volkswagen spustil program odborného vzdělávání pro výrobu vozidel řady I.D.

Značka Volkswagen urychluje přípravy na svou velkou elektrickou ofenzivu a od června spouští rozsáhlý program pro rozvíjení kompetencí v oblasti elektrické mobility. V rámci projektu „Future Electronic Engineer Program“ (FEEP) absolvuje 100 mladých inženýrů a odborníků vzdělávací program pro funkce špičkových specialistů na výrobu. Jako experti na zahájení výroby budou vykonávat činnosti v oblastech plánování, haly pilotní výroby, produktové řady pro elektrickou mobilitu, střediska předsériové výroby a vývoje elektroniky. První absolventi tříletého kvalifikačního kurzu podpoří v Cvikově fázi zahájení výroby modelové řady I.D., nové generace čistě elektricky poháněných vozidel na základě modulární platformy MEB pro automobily s elektrickým pohonem.

Iniciátorem nového vzdělávacího programu je hala pilotní výroby značky Volkswagen ve Wolfsburgu, která je součástí divize výroby a logistiky. Programu se účastní výrobní závody v Číně, Brazílii, Argentině, USA a Mexiku a kromě toho na něm spolupracuje také iniciativa „Volkswagen Pro Ehrenamt“ a místní univerzity. Od června se budou programu účastnit mladí odborní pracovníci z Německa, Číny a Severní i Jižní Ameriky.

Šéf haly pilotní výroby Oliver Wessel, který dohlíží na proces produktového vývoje všech modelů Volkswagen a se svým týmem zajišťuje úspěšné a optimální zahájení sériové výroby, usiluje s programem FEEP o realizaci jednoho z nejrozsáhlejších odborných vzdělávacích kurzů v automobilovém průmyslu. „V letošním a nadcházejícím roce musíme zvládnout zahájení výroby celkem 80 modelů. Vozidla mají ve své výbavě více digitální inteligence, než tomu bylo doposud. To je tvrdý oříšek. A s modely na základě platformy MEB bude tento trend ještě výrazně posílen. Potřebujeme specialisty na zahájení výroby, kteří budou v případě potřeby poskytovat podporu našim výrobním závodům přímo na místě, aby zajistili dobrý průběh zahájení výroby. Tím chceme realizovat excelentní velkosériovou výrobu, která bude odpovídat vysokým požadavkům na kvalitu.“

Absolventi programu FEEP budou doslova porodními asistenty nových elektromobilů, které budou uvedeny na trh v rámci velké elektrické ofenzivy Volkswagenu. Thomas Ulbrich, člen představenstva značky, odpovědný za elektrickou mobilitu, objasňuje její rozsah: „Volkswagen musí během tří let zvládnout zahájení výroby celkem 27 elektromobilů čtyř značek ve třech světových regionech. Jen v závodě Cvikov budou sjíždět z montážní linky modely tří koncernových značek. Pro naše výrobní závody MEB na celém světě budeme potřebovat mladé inženýry se znalostmi požadavků na výrobu vozidel na základě nové automobilové platformy, kteří zároveň disponují rozsáhlými zkušenostmi z praxe.“

Účastníci, kteří se do programu hlásí například jako informatici pro automobilový průmysl nebo datoví logistici, již zpravidla absolvovali studium propojené s praxí. Nejprve si osvojí základní vzdělání pro zahájení provozu v pilotní hale značky Volkswagen ve Wolfsburgu a budou pracovat na aktuálních projektech vozidel, jako je první kompaktní I.D. Poté si budou průběžně rozšiřovat vzdělání na seminářích – například v rámci odborného vzdělávání v oboru programátor – a spolupracovat na projektech s rostoucí úrovní požadavků. Na tuto fázi naváže zahraniční pobyt, během něhož budou mladí inženýři spolupracovat na projektech zahájení výroby. Výhodou přitom bude dohled vysoce kvalifikovaných odborníků s rozsáhlými zkušenostmi z praxe.

Přečtěte si také:   Nové kombi Opel Astra Sports Tourer Electric vyjíždí na první trh

Volkswagen-Future-Electronic-Engineer-Program