Baterie nové Toyoty Yaris

ECOBAT navázal spolupráci se sdružením Reneos pro sběr a recyklaci lithium-iontových baterií v Evropě

Společnost ECOBAT se pro Českou republiku stala partnerem evropského sdružení Reneos, které pro své klienty zajišťuje v 19 evropských zemích sběr, opakované použití a recyklaci lithium-iontových baterií. Základním benefitem pro nadnárodní firmy zejména z řad automotive jsou jedno kontaktní místo, jeden software a jedna faktura za služby ve všech těchto zemích. S nárůstem e-mobility roste i využívání lithium-iontových baterií, pro které bude třeba zajistit recyklaci, a právě sdružení Reneos je schopné na evropské úrovni díky síti špičkových kolektivních systémů zajistit vysoce profesionální servis pro sběr a recyklaci těchto baterií při dodržení všech legislativních požadavků a specifických nároků na přepravu rizikových lithium-iontových baterií v režimu ADR.

„Hlavní výhody spolupráce vidíme v možnosti nabídnout nadnárodním automotive firmám jednotné řešení pro většinu evropských států a sdílet přitom know-how s našimi evropskými kolegy,“ dodává Petr Kratochvíl z ECOBATu. Dohodu o spolupráci podepsali Reneos a ECOBAT v červenci letošního roku. Společně již zpracovali několik nabídek pro logistiku a recyklaci lithiových baterií pro významné automobilky. Prvním smluvním partnerem Reneosu je společnost Zero Motorcycles.

Sdružení Reneos předpokládá, že v následujících deseti letech se bude poptávka po využívání lithium-iontových baterií dramaticky zvyšovat. „Největší využití lithium-iontových baterií lze očekávat pro oblasti e-mobility, a to až 90 procent z celkového množství, zbytek připadá na energetická úložiště a spotřební elektroniku,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT a dodává: „Spolu s tím bude také postupně narůstat množství lithium-iontových baterií s ukončenou životností, pro které bude nutné zajistit recyklaci. Opravdu strmý nárůst lze předpokládat kolem roku 2030 a je třeba, aby na to byly připraveny recyklační kapacity.“

Přečtěte si také:  O recyklované baterie z elektroaut od ČEZ ESCO a Škoda Auto je zájem. Objednalo si je už 26 zákazníků

Systém Reneos navazuje na spolupráci významných provozovatelů evropských kolektivních systémů sběru baterií EUCOBAT, které je český ECOBAT členem již od roku 2012. Evropskou síť Reneosu, která má centrální kancelář v Belgii, tvoří v současné době partneři v 19 státech. Cílem Reneosu je do roku 2025 rozšířit svou působnost do 25 zemí.

Na základě technických údajů o lithiových bateriích, rozsahu distribuční sítě a kvalifikovaném odhadu vývoje množství vyřazovaných baterií společně v rámci systému zpracovávají partnerské kolektivní systémy také návrhy logistiky, zajištění požární bezpečnosti a cen poskytovaných služeb.