ElZebra

Do české automobilky ZEBRA GROUP, vyrábějící i užitkové elektromobily, vstupuje Venture Club. Chce expandovat do Evropy

Nejmladší česká automobilka ZEBRA GROUP, která v Pardubicích vyrábí užitkové vozy značky ZEBRA, získala investici od skupiny Venture Club Invest. Za 30 milionů korun, které mají podpořit další vývoj a expanzi společnosti na evropské trhy, má nyní Venture Club Invest v ZEBRA GROUP 18% podíl.

Pardubická automobilka ZEBRA GROUP vyrábí už od roku 2016 malé multifunkční užitkové vozy určené primárně pro municipality. S aktuálním plánem expanze na evropské trhy a ovládnutí segmentu elektrických víceúčelových vozidel do 3,5 tuny jí nyní pomáhá investice od skupiny Venture Club Invest. Za částku 30 milionů korun získává Venture Club v ZEBRA GROUP 18% podíl. Plán na nejbližší období je navýšit výrobu z nižších desítek vozidel na stovky ročně.

Přečtěte si také:  Vodíkový autobus pro Mostecko se osvědčil, v zimě jej čekají testy na mráz

Jednatel společnosti Venture Club Invest Petr Šedivý k investici říká: “Společnost ZEBRA GROUP sledujeme už od roku 2018, kdy představila první elektrickou Elzebru. Firma má výborný tým a její vývoj se dívá jednoznačně do budoucnosti jak technicky, tak samotnou podstatou poskytovaných služeb. U svých vozidel spoléhá nejen na tradiční, ale především na elektropohon. Pro budoucí potřebu a větší vozidla vyvíjí navíc i vodíkový pohon. Kombinací výroby, vývoje, přímých prodejů i poskytování operativních leasingů a krátkodobých nájmů pokrývá ZEBRA GROUP velmi široké spektrum potřeb měst a obcí v sektoru technického zajištění provozu municipalit. Prostřednictvím naší investice bychom automobilce chtěli pomoci především vstoupit na další evropské trhy jako jednička v segmentu elektrických užitkových vozidel do 3,5 tuny.”

Multifunkční vozidla společnosti ZEBRA GROUP mohou využívat především města a obce jako nákladní a užitková vozidla s hmotností do 3,5 tuny. Díky vyměnitelným nástavbám lze vozidla používat v zimě například jako sněhové pluhy a sypače a v jarních a letních měsících jako kropící – cisternové vozy, nebo malé nákladní vozy. ZEBRA bude mít od začátku roku 2022 adaptivní vzduchový podvozek s měnitelnou světlou výškou, takže bude možné ji využít ve městě i mimo něj k velice rozličným úkolům. Modulární konstrukce navíc zásadně snižuje nároky na servis.

“Důvěry Venture Club Investu si velice vážíme. I s jeho pomocí bychom se chtěli etablovat na dalších evropských trzích jako spolehlivý český výrobce a dodávat na ně v dalších letech stovky vozidel ročně.” dodává jednatel společnosti ZEBRA GROUP Petr Řihák.

Přečtěte si také:  Toyota nadělila elektrickému bZ4X rychlejší nabíjení a větší pohodlí

Pro elektrická vozidla vyvinula společnost ZEBRA GROUP elektromotor vlastní konstrukce. V roce 2019 zahájila společnost vývoj vodíkového pohonu, který bude zajímavý pro elektrické bateriové verze zamýšleného pětitunového vozidla. Elektrické verze lze objednat a jsou k dodání už v roce 2022. Ve stejném roce má být hotov první funkční prototyp vodíkového pohonu.