CNG_LIM_1
CNG NEWS

CNG dál zlevňuje, ekvivalent jednoho litru benzínu stojí i méně než 20 korun

Po loňských extrémech se cena stlačeného zemního plynu (CNG) vrací do normálu. Zatímco během podzimu stál CNG v průměru více než 50 Kč/m3 a v některých případech dokonce téměř 100 Kč/m3, nyní je průměrná cena množství odpovídajícího jednomu litru benzínu asi 24 Kč. Firmy nebo živnostníci využívající CNG karty ale mohou odebírat plyn už i za méně než 20 Kč/m3.

Průměrná cena CNG se rok nazpět v průběhu loňského dubna přehoupla přes do té doby nevídaných 60 Kč/kg. Během několika měsíců se tak zdvojnásobila. Vrcholu však dosáhla až na podzim, kdy se CNG prodával průměrně i téměř za 75 Kč/kg, přičemž na několika plnicích byla cenovka dokonce 139,90 Kč/kg. To je stejné, jako by benzín stál téměř 100 Kč/l. Přepočteme-li totiž tuto cenu na metr krychlový, což je ekvivalent jednoho litru benzínu, rekordní cena CNG činila 99,93 Kč/m³.

Přečtěte si také:   Městská policie v Jihlavě jezdí hybridními Toyotami

Aktuálně se průměrná cena CNG pohybuje okolo 33,30 Kč/kg. „To odpovídá asi 24 Kč/m3 a jde o cenovou úroveň srovnatelnou s podzimem roku 2021, kdy vlivem geopolitické situace začaly ceny zemního plynu extrémně růst,“ říká Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám i drobným podnikatelům poskytuje CNG karty. „Ve srovnání s benzínem, který v posledních týdnech citelně podražil, se tak cenová výhoda CNG dále zvýrazňuje. Litr Naturalu 95 stojí v průměru asi 37,50 Kč, takže odpovídající množství stlačeného plynu je o 13,50 Kč levnější,“ dodává Damir Duraković.

Podle informací Českého plynárenského svazu Češi na plynová auta loni i přes dramatický růst ceny zemního plynu nezanevřeli. Jeho celková spotřeba v tuzemské dopravě zůstala na úrovni předchozího roku. Přitom například společnost innogy, největší tuzemský provozovatel CNG plniček, eviduje meziročně nárůst výtoče CNG o 15 %.

Přečtěte si také:   Nabíjecí stanice pro elektromobily a jejich bezpečná instalace

Průběžně rostoucí odběry CNG registruje rovněž nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje CNG karty akceptované na plnicích stanicích innogy a E.ON. „Díky příznivější ceně garantované naší CNG kartou u přibližně sta plniček z celkových 230 se na nás stále obracejí i menší firmy a živnostníci, kteří pod tlakem rostoucích nákladů doslova objevují tankovací nebo CNG karty. Kupříkladu v síti innogy nyní umožňujeme odběry CNG za 27,90 Kč/kg, což dělá při přepočtu na ekvivalent litru benzínu asi 19,90 Kč/m³,“ popisuje Damir Duraković a dodává, že letos v prvním čtvrtletí odběry CNG prostřednictvím Axigonu meziročně vzrostly více než o pětinu.