CZ Loko plánuje postavit lokomotivu poháněnou vodíkem HydrogenShunter

Česká firma CZ Loko plánuje postavit lokomotivu poháněnou vodíkem HydrogenShunter

Český výrobce posunovacích lokomotiv CZ Loko plánuje postavit lokomotivu poháněnou vodíkem. Základem pro vozidlo s obchodním označením HydrogenShunter 1000 by měla být těžká motorová lokomotiva Effishunter 1000 určená jak pro traťovou službu, tak pro provoz na průmyslových vlečkách.

Vozidlo poháněné vodíkem má mít výkon 800 kW, tedy jen o málo menší než jeho dieselový protějšek. HydrogenShunter 1000 bude k dobíjení trakčních baterií využívat vodíkové články. Jak uvádí portál zdopravy.cz, lokomotiva je zatím ve fázi projektu, z něhož bude vycházet stavba prototypu.

Přečtěte si také:  ČEZ pokračuje v elektromobilizaci flotily. Pod jednou střechou má 42 parkovacích míst vlastní dobíječku

Obchodní ředitel CZ LOKO Jan Kutálek při té příležitosti informoval, že společnost vyvíjí také hybridní lokomotivy a pracuje i na moderní duální lokomotivě kombinující jízdu pod trolejí a na dieselový motor pro jednu z italských přepravních firem.

Obchodní ředitel zdůraznil, že CZ LOKO musí dávat pozor na provozní vhodnost a udržitelnost zvoleného technického řešení, které zamýšlí využít ve svých prototypech. Upozornil, že vývoj lokomotiv na stlačený zemní plyn, stejně jako hybridní lokomotiva TEM 35 pro ruské železnice kombinující spalovací motor se superkapacitorem, se ukázal jako „slepé uličky“.

„Nejde o soutěž, kdo bude na evropském trhu první, ale kdo bude nejúspěšnější a přijde s nejefektivnějším řešením,“ dodal Kutálek. Kdy uvidíme vodíkovou lokomotivu na trati, zatím neuvedl.

Přečtěte si také:  Studenti s modelem vodíkového auta letí dobýt Ameriku

Vodík coby pohon je nebo bude využíván i v osobní, nákladní nebo lodní dopravě v řadě projektů po celém světě. Na tento typ pohonu se orientují už i globální firmy. Automobilka Toyota podporuje vodík v pozemní i vodní dopravě. Kromě vodíkového vozu Mirai postavila například také vodíkovou loď. Nedávno také založila investiční fond Toyota Ventures Climate Fund na podporu inovativních nápadů zaměřených na boj s globálním oteplováním.