bmw-i8-roadster-bmw-i8-nahled

BMW i8 získalo již po čtvrté titul Mezinárodní motor roku

Plug-in hybridní poháněcí soustava BMW i8 vyhrála v anketě Mezinárodní motor roku (International Engine of the Year) svou kategorii 1,4 až 1,8 litru již po čtvrté za sebou.

Takto řešený pohon modelu i8 se poprvé představil v roce 2014 a od té doby vyhrává svou kategorii této prestižní ankety. První rok svého působení na trhu získal titul Nejlepší nový motor a také celkové prvenství. Poslední úspěch této plug-in hybridní jednotky v anketě Mezinárodní motor roku – jde o čtvrtý rok po sobě, kdy zvítězil v jedné nebo více kategoriích – opět demonstruje, jak výrazný náskok má před konkurencí. BMW i8 je sportovním vozem budoucnosti a od svého uvedení v roce 2014 jde o nejprodávanější plug-in hybridní automobil na světě. BMW i3 a i8 stojí na opačném konci modelového spektra BMW Group jako vyjádření toho, co je v dnešní době uskutečnitelné. A nyní se jejich technologie rozšiřují také mezi stěžejní modely značky BMW.

Nedávno modernizované BMW i8 spojuje výkony sportovního vozu se spotřebou paliva, jaká je běžná u malých automobilů. Tříválcový zážehový motor v BMW i8 poskytuje výkon 170 kW/231 koní a pohání zadní kola. Elektromotor, jehož výkon vzrostl na 105 kW/143 koní, čerpá energii z vysokonapěťového akumulátoru (který lze dobíjet z běžné domácí zásuvky) a vygenerovanou energii posílá na přední nápravu. Pro tento model specifický plug-in hybridní systém byl vyvinut a vyroben společností BMW Group a umožňuje jízdu čistě na elektrický pohon, nově až do vzdálenosti 55 kilometrů v testovacím cyklu EU. Kombinace elektrického motoru na přední nápravě a spalovacího motoru vzadu tvoří pohon všech kol, což zvyšuje stabilitu vozu za všech jízdních situací. Výhody tohoto pohonu lze nejlépe zužitkovat při razantní akceleraci nebo dynamických výjezdech ze zatáček.

Přečtěte si také:  Vedení Mostu bude jezdit ve vodíkové Toyotě Mirai

Výkonnější ze dvou pohonných zdrojů roztáčí zadní kola a spolupracuje s elektrickým pohonem hybridní jednotky s cílem nabídnout radost z jízdy, pro kterou je BMW známé po celém světě, v tomto případě navíc doplněnou jedinečnou hospodárností. BMW i8 potřebuje ke sprintu z 0 na 100 km/h pouze 4,4 sekundy. Přesto kombinovaná spotřeba paliva BMW i8 Roadster podle testovacího cyklu EU pro plug-in hybrid vozidla činí 2,0 litru plus 14,5 kWh elektrické energie na 100 kilometrů. Emise CO2odpovídají 46 gramům na kilometr. Hodnoty pro BMW i8 Coupé jsou 1,8 litru na 100 kilometrů a 14,0 kWh elektrické energie, což znamená emise CO2 dosahující 42 gramů na kilometr.

Tento rok je 20. ročníkem ankety Mezinárodní motoru roku. V průběhu těchto let získaly motory vyvinuté pro automobily BMW Group celkově 69 prvenství ve svých kategoriích a celkových vítězství. Nezávislá porota odborníků volí ty nejlepší pohonné jednotky v nejrůznějších kategoriích. Letos byla porota složena ze 70 automobilových novinářů z 31 zemí. Vítězové převzali ocenění v úterý 5. června 2017 na výstavě Engine Expo ve Stuttgartu.