Auta na CNG mají svůj smysl. Jaké vám zakoupení vozidla s CNG pohonem přinese výhody?

Výrobci aut jdou s dobou a neustále se snaží vyvíjet ekologičtější produkty, které by zatěžovaly životní prostředí méně než klasická vozidla se spalovacími motory, které jezdí na benzín či naftu. V posledních letech jsou na vzestupu elektromobily, především se však mnozí majitelé osobních automobilů zajímají o možnost předělání svých čtyřkolých „miláčků“ na CNG pohony. Jaké jsou tedy přednosti aut s CNG?

V první řadě je dobré si ujasnit, co vlastně pojem CNG znamená. Jedná se o  stlačený zemní plyn, který se pro potřeby vozidel používá z toho důvodu, že je ekologický a velmi bezpečný.

Jak je to s cenou za CNG?

Auta na CNG jsou sice stále o něco dražší než modely se spalovacími motory, jejich cena však neustále klesá. A vzhledem k tomu, že jde o poměrně levné palivo v porovnání s benzínem a naftou, vyšší pořizovací náklady se vám v relativně krátké době vrátí.

Výhody CNG oproti autům se spalovacími motory

CNG pohon má ohromnou výhodu v tom, že motor a další komponenty vozidla zdaleka nejsou tolik zatěžované jako v případě vozidel s tradičními pohony. Stlačený zemní plyn je k nim šetrnější, auto vám tak bude bez problémů sloužit déle, a vy ušetříte na případných opravách a servisu.

Za výhodu lze považovat i fakt, že se v současné době dost zvyšuje počet čerpacích stanic, které mají CNG v nabídce, takže už nemusíte zdlouhavě hledat, kde se nejbližší CNG stanice ve vašem okolí nachází, pravděpodobně ji má každý český řidič v dosahu pár kilometrů.

S využíváním CNG dochází ke snížení emisí oxidu uhelnatého, a to až o 25 procent. Kromě toho do ovzduší nepronikají další škodlivé látky, jejichž vypouštění je tolik charakteristické pro auta se spalovacími motory.

V neposlední řadě jde o pocit z jízdy. Auta na CNG jsou totiž během chodu mimořádně tichá, což drtivá většina řidičů jednoznačně kvituje.