Audi plánuje 12 sériově vyráběných elektrifikovaných automobilů do roku 2025

Značka se čtyřmi kruhy spouští světovou premiérou modelu Audi e-tron svou ofenzivu v oblasti elektrifikace. Audi bude do roku 2025 nabízet na nejdůležitějších trzích celého světa dvanáct automobilů se zcela elektrickým pohonem a elektrifikované modely se budou podílet na celkovém prodeji přibližně jednou třetinou. SUV budou v tomto portfoliu zastupovat modely e-tron a e-tron Sportback, který bude představen v roce 2019. K dispozici bude také řada modelů s klasickým uspořádáním karoserie, jako je Avant nebo Sportback. Elektrifikovaná produktová řada pokryje všechny důležité segmenty trhu od kompaktních vozidel až po velké automobily.

Peter Mertens, člen představenstva společnosti AUDI AG, odpovědný za technický vývoj, k tomu říká: „Audi e-tron je rozhodně výjimečným milníkem v historii naší společnosti a startovním výstřelem pro realizaci naší strategie elektrifikace.“ Nezbytným předpokladem pro nabídku elektromobilů ve všech segmentech od A do D jsou celkem čtyři technické platformy a produktové řady. Úzká spolupráce mezi technickým vývojem a ostatními koncernovými značkami zvětšuje synergie, nezbytné pro ziskovou výrobu široké řady modelů pro globální trhy.

Modely Audi e-tron a e-tron Sportback využívají komponenty modulární platformy Audi pro vozy s motorem uloženým podélně. Na základě této platformy a řady inovativních technologií především v oblasti systémů pohonu vzniká samostatná produktová řada SUV s elektrickým pohonem všech kol quattro. Měřítka v této třídě stanovuje kompatibilita s rychlým nabíjením o výkonu až 150 kW a dlouhý dojezd vhodný pro cestování na velké vzdálenosti.

Přečtěte si také:  Zlínský kraj nakoupí 29 elektromobilů Peugeot e-2008, prvních šest dodaných vozů dostaly školy a dětské domovy

Na konci roku 2018 představí Audi prvního reprezentanta další platformy pro elektromobily. Koncepční studie Audi e-tron GT, velmi dynamické kupé s plochou konstrukcí podlahy, oslaví premiéru na autosalonu v Los Angeles. Technika tohoto automobilu byla vyvinuta ve spolupráci se značkou Porsche. Design a charakter studie e-tron GT je definován nezaměnitelnou DNA značky Audi.

Dalším společným projektem vývojových oddělení značek Audi a Porsche je platforma pro prémiové elektromobily PPE (Premium Platform Electric), která se stane základem pro několik modelových řad Audi se zcela elektrickým pohonem, pokrývajících segmenty B s velkými objemy prodeje až D.

Na základě této platformy jsou plánovány SUV i klasické karosářské varianty. Hlavní předností platformy PPE je skutečnost, že byla vyvinuta výhradně pro elektrický pohon. To přináší výhody z hlediska hmotnosti, prostorového uspořádání a proporcí karoserie.

Několik značek koncernu Volkswagen spolupracuje na vývoji modulární platformy MEB pro modely s elektrickým pohonem, která poslouží jako základ pro řadu e-modelů Audi, zejména v segmentu A s vysokým objemem prodeje. Jeden z vyvíjených modelů je určen pro specifické požadavky čínského trhu, který je pro Audi nejdůležitější.

AUDI AG také významně rozšíří svou řadu hybridních automobilů s možností vnějšího nabíjení. „V budoucnosti bude prakticky každý segment trhu zahrnovat modely, poháněné kombinací elektromotorů a spalovacího motoru a nabízející možnost nabíjení z elektrické zásuvky,“ řekl vedoucí technického vývoje Mertens.