alza-elektrododavka-Maxus-2

Alza v Praze nově nasazuje cyklokurýry a elektrododávku, v regionech buduje nabíjecí stanice

E-shop Alza.cz posiluje svou logistiku hned o několik ekologických novinek. Do flotily AlzaExpresu zakoupila v těchto dnech plně elektrickou dodávku Maxus EV80, která bude od poloviny listopadu nově zásobovat pražské Prodejny budoucnosti. U vybraných poboček napříč ČR firma buduje i dobíjecí stanice pro elektromobily – nejnovější otevírá v Pardubicích. Část zásilek v centru české metropole svěří navíc nově cyklokurýrům. Na nákladním elektrokole rozvezou v pilotním režimu až 30 zásilek denně. 

Rozvoz zboží pomocí elektromobilů je jedním z dlouhodobých cílů Alzy v oblasti společenské odpovědnosti. Tato přeprava je nejen levnější, ale hlavně ekologická a díky tichému provozu ohleduplná k obyvatelům města. Už od roku 2017 proto firma testuje vozy různých značek (např. eVito, Voltia). Svého favorita nyní našla v dodávce Maxus EV80, která nejlépe splňuje vysoké nároky e-shopu. 

„Z testovaných dodávek dosáhl Maxus nejlepšího reálného dojezdu až 200 km a nabízí také velkou variabilitu nákladového prostoru. Vůz má navíc nosnost přes 1,2 tuny a díky rychlonabíjení zvládne plné nabití baterie za 2 hodiny,“ vyzdvihuje ředitel expanze a facility  Alza.cz Jan Moudřík přednosti nové posily, která bude nyní 2 – 3x denně zavážet pražské Prodejny budoucnosti: „V kombinaci s unikátním konceptem bezobslužných prodejen tak vytváříme zcela nový moderní přístup k zásobování a výdeji zboží v samotném srdci města.“

Další ekologickou posilou pro pražskou city logistiku je od listopadu také nákladní elektrokolo CykloTruck od českého výrobce 4AVs.eu s.r.o. (cargobikes.cz). E-shop jím bude obsluhovat primárně centrum Prahy, kam chce v rámci jednoho rozvozového dne doručit až 30 objednávek. Rozvoz pomocí cyklokurýrů se firmě již velmi osvědčil v Bratislavě, kde tuto možnost zavedla přesně před rokem. Od té doby odeslala na kolech do špatně přístupného centra slovenské metropole zhruba 4 000 balíčků. Také v Praze očekává, že cyklokurýr předčí svou rychlostí standardní dopravce – nákladní kolo se snadněji pohybuje v zácpách a dokáže vjet i do prostor s omezením pro automobily. 

Přečtěte si také:  Potenciál elektromobility v ČR je velký, ale podpora státu je nedostatečná, uvedla v průzkumu více než polovina podnikatelů

Nákladní elektrokolo uveze až 100 kilogramů a bude vyjíždět do ulic z holešovického AlzaShowroomu denně od pondělí do pátku. V pilotním režimu bude nová služba prozatím součástí dopravy s názvem Nejvýhodnější doručení až domů. Zákazník si ji tedy nebude moci sám vybrat. Pokud však bude produkt vhodný k přepravě na kole, e-shop pro jeho doručení upřednostní vždy tuto možnost.

Alza jako hrdý člen Asociace pro elektromobilitu a průkopník v této oblasti podporuje také rozšiřování dobíjecí sítě pro vozy s elektrickým pohonem. Nabíjecí stanice pod vlastní značkou AlzaPower již nabízí např. v Praze Holešovicích, v Brně nebo Bratislavě a v letošním roce k nim přidala další tři –
v Říčanech (u AlzaBoxu), v Českých Budějovicích (u prodejny) a nejnověji také v Pardubicích. Jedná se o moderní zařízení od společnosti PRE, které vyniká jednoduchým ovládáním, a zájemci jej najdou vždy v těsné blízkosti prodejny Alzy.  Dobíjení bude pro zákazníky zcela zdarma, čip pro obsluhu je k vyzvednutí u obsluhy prodejny. Další dobíjecí místa otevře firma u svých regionálních poboček opět v příštím roce.